statystyki

Nieruchomości: Nie ma tabliczki z numerem będzie kara

autor: Renata Majek16.02.2016, 11:21; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:49
numer domu

Wiele gmin stara się o to, by wszystkie tabliczki miały taki sam wzór, z konkretną formą, kolorystyką lub nawet wskazanymi parametrami zawieszaniaźródło: ShutterStock

Pan Mikołaj niedawno wprowadził się do własnego domu. Pyta, czy to prawda, że ma obowiązek powiesić na nim własnym sumptem tabliczkę z numerem. – Podobno powinna być podświetlana, bo inaczej straż miejska ukarze mnie mandatem. Na jakiej podstawie ma do tego prawo – pyta czytelnik.

Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku, tabliczki informacyjnej. Powinna się pojawić w ciągu 30 dni od nadania przez gminę numeru porządkowego dla nieruchomości. Właściciel czyni to na własny koszt, nikt nie zwraca pieniędzy. Jeśli budynek położony jest w głębi ogrodzonej posesji, tabliczkę umieszcza się także na ogrodzeniu, tak by jak najszybciej była widoczna z ulicy lub drogi. Na niej, oprócz numeru porządkowego, musi widnieć również nazwa ulicy (placu), a w miejscowościach bez ulic (placów) albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwa miejscowości. Każda gmina może także uchwalić na swoim terenie wymóg dopisania nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla albo zespołu urbanistycznego.

Wiele gmin stara się także o to, by wszystkie tabliczki miały taki sam wzór, z konkretną formą, kolorystyką lub nawet wskazanymi parametrami zawieszania. Nie chodzi tylko o walory estetyczne. Duże, czytelne numery posesji z wyraźnymi nazwami ulic ułatwiają dotarcie różnym służbom. Najważniejsze jest pogotowie i straż pożarna, ale łatwiej też trafić firmom kurierskim, dostawcom, osobom przyjezdnym.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Orwell się kłania.(2016-02-16 16:39) Zgłoś naruszenie 01

    Czekam kiedy zaczną skazywać na długoletnie więzienie za krzywo napisaną cyfrę lub literę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane