statystyki

Nieruchomości: Nie ma tabliczki z numerem będzie kara

autor: Renata Majek16.02.2016, 11:21; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:49
numer domu

Wiele gmin stara się o to, by wszystkie tabliczki miały taki sam wzór, z konkretną formą, kolorystyką lub nawet wskazanymi parametrami zawieszaniaźródło: ShutterStock

Pan Mikołaj niedawno wprowadził się do własnego domu. Pyta, czy to prawda, że ma obowiązek powiesić na nim własnym sumptem tabliczkę z numerem. – Podobno powinna być podświetlana, bo inaczej straż miejska ukarze mnie mandatem. Na jakiej podstawie ma do tego prawo – pyta czytelnik.

Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku, tabliczki informacyjnej. Powinna się pojawić w ciągu 30 dni od nadania przez gminę numeru porządkowego dla nieruchomości. Właściciel czyni to na własny koszt, nikt nie zwraca pieniędzy. Jeśli budynek położony jest w głębi ogrodzonej posesji, tabliczkę umieszcza się także na ogrodzeniu, tak by jak najszybciej była widoczna z ulicy lub drogi. Na niej, oprócz numeru porządkowego, musi widnieć również nazwa ulicy (placu), a w miejscowościach bez ulic (placów) albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwa miejscowości. Każda gmina może także uchwalić na swoim terenie wymóg dopisania nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla albo zespołu urbanistycznego.

Wiele gmin stara się także o to, by wszystkie tabliczki miały taki sam wzór, z konkretną formą, kolorystyką lub nawet wskazanymi parametrami zawieszania. Nie chodzi tylko o walory estetyczne. Duże, czytelne numery posesji z wyraźnymi nazwami ulic ułatwiają dotarcie różnym służbom. Najważniejsze jest pogotowie i straż pożarna, ale łatwiej też trafić firmom kurierskim, dostawcom, osobom przyjezdnym.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Orwell się kłania.(2016-02-16 16:39) Zgłoś naruszenie 01

    Czekam kiedy zaczną skazywać na długoletnie więzienie za krzywo napisaną cyfrę lub literę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane