statystyki

Ustawa umożliwiająca karanie firm za przestępstwa ich szefów: Jest, a jakby jej nie było

autor: Anna Krzyżanowska15.02.2016, 08:03; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:15
Kary za przestępstwa białych kołnierzyków

Kary za przestępstwa białych kołnierzykówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jest, a jakby jej nie było. Tak można powiedzieć o obowiązującej już prawie 18 lat ustawie umożliwiającej karanie firm za przestępstwa ich szefów. Powód? Przepisy, których nie da się wykonać.

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1212 ze zm.) miała umożliwić stosowanie sankcji nie tylko wobec osób fizycznych, ale i osób prawnych czy jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Chodziło o to, by kary za przestępstwa dokonane przez osoby działające w ich imieniu (skazane np. za wyłudzenie kredytu, pranie brudnych pieniędzy czy łapownictwo) działały również tam, gdzie czyn przyniósł realną korzyść: podmiot, który zarobił na przestępstwie, może być obciążony karą do 5 mln zł. Tyle teoria. A jak wygląda rzeczywistość?

W ciągu ostatnich 10 lat najwyższa zasądzona kara wyniosła jedynie 12 tys. zł. A o tym, że sankcje nie są bolesne świadczyć może i to, że sprawy praktycznie nie trafiają do drugiej instancji: jedynie w 2010 r. w sądach okręgowych było ich siedem. I na tym koniec. W ocenie ekspertów diagnoza jest jedna: ustawa jest martwa.

– Przygotowywałem niedawno opracowanie na temat tego aktu dla jednej z organizacji międzynarodowych zajmujących się walką z korupcją. Choć wiedziałem, że środki w niej przewidziane są rzadko stosowane, to rzeczywiste statystyki przerosły moje najbardziej pesymistyczne wyobrażenia – komentuje Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane