statystyki

Ustawa umożliwiająca karanie firm za przestępstwa ich szefów: Jest, a jakby jej nie było

autor: Anna Krzyżanowska15.02.2016, 08:03; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:15
Kary za przestępstwa białych kołnierzyków

Kary za przestępstwa białych kołnierzykówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jest, a jakby jej nie było. Tak można powiedzieć o obowiązującej już prawie 18 lat ustawie umożliwiającej karanie firm za przestępstwa ich szefów. Powód? Przepisy, których nie da się wykonać.

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1212 ze zm.) miała umożliwić stosowanie sankcji nie tylko wobec osób fizycznych, ale i osób prawnych czy jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Chodziło o to, by kary za przestępstwa dokonane przez osoby działające w ich imieniu (skazane np. za wyłudzenie kredytu, pranie brudnych pieniędzy czy łapownictwo) działały również tam, gdzie czyn przyniósł realną korzyść: podmiot, który zarobił na przestępstwie, może być obciążony karą do 5 mln zł. Tyle teoria. A jak wygląda rzeczywistość?

W ciągu ostatnich 10 lat najwyższa zasądzona kara wyniosła jedynie 12 tys. zł. A o tym, że sankcje nie są bolesne świadczyć może i to, że sprawy praktycznie nie trafiają do drugiej instancji: jedynie w 2010 r. w sądach okręgowych było ich siedem. I na tym koniec. W ocenie ekspertów diagnoza jest jedna: ustawa jest martwa.

– Przygotowywałem niedawno opracowanie na temat tego aktu dla jednej z organizacji międzynarodowych zajmujących się walką z korupcją. Choć wiedziałem, że środki w niej przewidziane są rzadko stosowane, to rzeczywiste statystyki przerosły moje najbardziej pesymistyczne wyobrażenia – komentuje Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane