statystyki

Wycofanie oferty pozwala uniknąć kary za fałszerstwo

autor: Sławomir Wikariak15.02.2016, 16:00
pieniądze, wynagrodzenia

Prokuratura powoływała się jednak na orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym o dobrowolności można mówić tylko wtedy, gdy rezygnacja z zamiaru popełnienia czynu zabronionego spowodowana została czynnikami natury wewnętrznej, a więc wynikającymi ze swobodnej woli sprawcyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który posłużył się w przetargu sfałszowanymi dokumentami, nie odpowiada karnie, jeśli wycofa swoją ofertę. Nie ma przy tym znaczenia, czy zrobił to z powodu skruchy, czy też dlatego, że fałszerstwo zostało wykryte – uznał Sąd Okręgowy w Zielonej Górze.

Kilka osób przygotowujących wspólnie ofertę w publicznym przetargu posłużyło się sfałszowanymi zaświadczeniami, które miały potwierdzać spełnienie warunków formalnych. Sprawa wyszła na jaw i dlatego też zdecydowali się oni wycofać swoją ofertę i nie ubiegać o zamówienie publiczne. Powiadomiona o wszystkim prokuratura wszczęła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia z art. 179 par. 1 kodeksu karnego, który za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami w celu zdobycia zamówienia publicznego przewiduje karę do 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze umorzył jednak postępowanie, powołując się na par. 3 tego samego przepisu. Zgodnie z nim nie podlega karze ten, kto „przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zrezygnował (...) z zamówienia publicznego”.

Prokuratura zaskarżyła to postanowienie do wyższej instancji. Przekonywała, że o wyłączeniu odpowiedzialności można by mówić tylko wtedy, gdyby oskarżeni na skutek czynnego żalu zrezygnowali z zamówienia publicznego. A oni zrobili to dopiero wtedy, gdy wykryto ich machinacje.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane