Trybunał ślamazarnie chroni interes obywateli

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:13
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Raczej już się nie dowiemy, czy poprzedni rząd złamał konstytucję, łatając dziurę budżetową środkami zgromadzonymi na depozytach sądowych. O umorzenie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie wnosi obecny Sejm.

Argumentem za zamknięciem tematu ma być utrata mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu. Bo rzeczywiście – miał on charakter wybitnie czasowy. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1626) przewidywała, że minister finansów jedynie w 2015 r. zyska prawo do czasowego zarządzania środkami z depozytów sądowych w celu sfinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu oraz w związku z zarządzaniem długiem Skarbu Państwa.

Przepisy zostały zaskarżone niemalże w tym samym momencie, w którym zaczęły obowiązywać. Nowela weszła bowiem w życie 1 stycznia 2015 r., a posłowie Sprawiedliwej Polski złożyli wniosek do TK już 5 stycznia. Mimo to trybunał do dziś sprawą się nie zajął. A teraz prawdopodobnie – zgodnie z wnioskiem Sejmu – umorzy ją. Z podobną sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w przypadku postępowań dotyczących zamrożenia płac w sądownictwie: brak waloryzacji był bowiem wprowadzany co roku, w kolejnych ustawach okołobudżetowych. A kiedy trybunał wreszcie się nad nimi pochylał, ustawy te już nie obowiązywały. Sędziowie mogli więc na tej podstawie postępowania umarzać.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane