statystyki

Wątpliwy regres do byłego małżonka

autor: Michał Culepa11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:17
Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze.

Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze.źródło: ShutterStock

Regres w stosunku do byłego małżonka z tytułu wcześniejszej – nieobowiązkowej – spłaty wspólnego kredytu bankowego nie zawsze będzie skuteczny. W grę wchodzi bowiem zasada, w myśl której działania jednego dłużnika solidarnego nie mogą szkodzić innemu współdłużnikowi – przypomniał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sporu, jaki wyniknął na tle realizacji ugody zawartej w 2009 r. przez małżonków Wojciecha K. i Aldonę B. przed rozwodem. W ugodzie tej miały być ustalone rozliczenia majątkowe związane z zakończeniem małżeństwa, m.in. sprawa podziału nieruchomości i części rzeczy ruchomych majątku obojga, a także kwestie alimentacyjne. Mimo zawarcia tej ugody Wojciech K. zażądał jednak od Aldony B. zwrotu około 600 tys. zł z tytułu wcześniejszej spłaty połowy wspólnego kredytu hipotecznego: równowartości blisko 140 tys. CHF, oraz kolejnych 300 tys. zł przelanych na rachunek Aldony B. z konta bankowego, którego właścicielem był Wojciech K. (choć pełnomocnictwami do tego rachunku dysponowała również Aldona B.). Kwoty te, zdaniem mężczyzny, nie były objęte ugodą i powinny być osobno rozliczone.

Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze. Jednak sąd II instancji zmienił to orzeczenie i oddalił apelację. W toku procesu okazało się, że jeszcze wcześniej – w 2004 r. – małżonkowie zawarli pierwszą ugodę, na mocy której dokonali rozliczeń wynikających z podziału majątku wspólnego. W tym porozumieniu zawarto klauzulę, zgodnie z którą małżonkowie mieli wzajemnie zrzec się wszelkich roszczeń wynikających z małżeńskich rozliczeń majątkowych. Sąd uznał więc, że również roszczenia dotyczące spłaty części kredytu hipotecznego oraz zwrotu przelanych na rzecz Aldony B. 300 tys. zł także są objęte prawomocną i skuteczną ugodą i nie powinny być dochodzone.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane