statystyki

Wątpliwy regres do byłego małżonka

autor: Michał Culepa11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:17
Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze.

Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze.źródło: ShutterStock

Regres w stosunku do byłego małżonka z tytułu wcześniejszej – nieobowiązkowej – spłaty wspólnego kredytu bankowego nie zawsze będzie skuteczny. W grę wchodzi bowiem zasada, w myśl której działania jednego dłużnika solidarnego nie mogą szkodzić innemu współdłużnikowi – przypomniał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sporu, jaki wyniknął na tle realizacji ugody zawartej w 2009 r. przez małżonków Wojciecha K. i Aldonę B. przed rozwodem. W ugodzie tej miały być ustalone rozliczenia majątkowe związane z zakończeniem małżeństwa, m.in. sprawa podziału nieruchomości i części rzeczy ruchomych majątku obojga, a także kwestie alimentacyjne. Mimo zawarcia tej ugody Wojciech K. zażądał jednak od Aldony B. zwrotu około 600 tys. zł z tytułu wcześniejszej spłaty połowy wspólnego kredytu hipotecznego: równowartości blisko 140 tys. CHF, oraz kolejnych 300 tys. zł przelanych na rachunek Aldony B. z konta bankowego, którego właścicielem był Wojciech K. (choć pełnomocnictwami do tego rachunku dysponowała również Aldona B.). Kwoty te, zdaniem mężczyzny, nie były objęte ugodą i powinny być osobno rozliczone.

Sąd I instancji zasądził na rzecz powoda żądane pieniądze. Jednak sąd II instancji zmienił to orzeczenie i oddalił apelację. W toku procesu okazało się, że jeszcze wcześniej – w 2004 r. – małżonkowie zawarli pierwszą ugodę, na mocy której dokonali rozliczeń wynikających z podziału majątku wspólnego. W tym porozumieniu zawarto klauzulę, zgodnie z którą małżonkowie mieli wzajemnie zrzec się wszelkich roszczeń wynikających z małżeńskich rozliczeń majątkowych. Sąd uznał więc, że również roszczenia dotyczące spłaty części kredytu hipotecznego oraz zwrotu przelanych na rzecz Aldony B. 300 tys. zł także są objęte prawomocną i skuteczną ugodą i nie powinny być dochodzone.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane