statystyki

Więcej korzyści ze statusu AEO

09.02.2016, 09:29; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:36
Proces uzyskania statusu upoważnionego przedsiębiorcy

Proces uzyskania statusu upoważnionego przedsiębiorcyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Już za niecałe trzy miesiące wejdą w życie przepisy unijnego Kodeksu Celnego. Przedsiębiorcy dokonujący operacji celnych, którzy są zainteresowani sprawną wymianą handlową z krajami spoza UE i korzystaniem z uproszczeń w procedurach, powinni już dziś podjąć niezbędne kroki w celu uzyskania świadectwa upoważnionego przedsiębiorcy AEO (Authorized Economic Operator).

Dlaczego tak wcześnie? Bo procedura uzyskiwania statusu jest czasochłonna: na wydanie świadectwa dyrektor właściwej izby celnej ma 120 dni kalendarzowych od daty jego otrzymania, w czasie którego m.in. przeprowadza audyt przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy: zmiany w unijnych przepisach celnych wchodzące w życie z dniem 1 maja br. są znaczne, w konsekwencji będą miały daleko idący wpływ na sytuację wielu przedsiębiorców. Przykładowo, podmioty korzystające dotychczas z procedur gospodarczych bez obowiązku składania zabezpieczenia (np. w procedurze uszlachetniania czynnego czy też przetwarzania pod kontrolą) na gruncie nowych regulacji będą zobowiązane do złożenia stosownego zabezpieczenia, np. w postaci gwarancji bankowej, a to wiąże się z kosztami finansowymi. Spowoduje to, iż oszczędności finansowe płynące ze stosowania tych procedur po 1 maja 2016 r. będą istotnie mniejsze niż dotychczas. Remedium na wspomniane zaostrzenie przepisów może być dla przedsiębiorców uzyskanie statusu AEO. Poniżej opisujemy, jakie są możliwości uzyskania świadectwa, jakie wymogi powinien spełnić wnioskujący oraz jakie korzyści może dzięki temu odnieść.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane