statystyki

Miał być zwrot pożyczki, ale dłużniczka tego dnia zmarła

autor: Ewa Maria Radlińska08.02.2016, 06:56; Aktualizacja: 08.02.2016, 06:56

Nie istnieje żadne domniemanie, że każda czynność prawna dokonana przez jednego z małżonków ma na celu zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny.

Sprawę zainicjował mężczyzna, który pożyczył pewnej kobiecie 700 zł. Zawarł z nią umowę pożyczki. Niestety, kobieta zmarła w dniu wyznaczonym na dzień spłaty pożyczki. Pożyczkodawca pozwał więc jej męża.

Solidarna odpowiedzialność

Powód wskazał, że wchodzi tu w grę sytuacja solidarnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny, czyli na podstawie art. 30 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 41 par. 1 k.r.o. Mąż zmarłej kobiety zaprzeczył, aby żona pożyczała pieniądze na zaspokojenia potrzeb rodziny, jak również aby uznał roszczenie kiedykolwiek i zobowiązał się do jego spłaty. A spadek po żonie odrzucił. Sąd oddalił powództwo. Wyjaśnił, że powód zawarł umowę pożyczki z kobietą i przekazał jej kwotę 700 zł, a ona zobowiązała się do jej zwrotu dnia 30 listopada 2014 r. Ponieważ pieniądze tego dnia nie zostały zwrócone, pożyczkodawca miał prawo żądać od pożyczkobiorcy zwrotu kwoty głównej wraz z odsetkami. Jednakże pozwał męża zmarłej kobiety opierając swoje roszczenie przede wszystkim na art. 30 par. 1 k.r.o. w zw. z art. 41 par. 1 k.r.o. Pierwszy z tych przepisów przewiduje odpowiedzialność solidarną obu małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich, ale wyłącznie w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny, a nie za wszelkie zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich. Drugi przepis stanowi o możliwości zaspokojenia wierzyciela z majątku wspólnego, co oznacza możliwość skierowania do majątku wspólnego egzekucji, nie oznacza natomiast, że małżonek dłużnika staje się współodpowiedzialny za zaciągnięte przez tego dłużnika zobowiązanie.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane