Życzą nabicia na pal, nazywają "ludzkimi śmieciami". Prokuratura zaczyna zwalczać mowę nienawiści

autor: Sylwia Czubkowska08.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 10.02.2016, 20:09
haker-internet

Większa fala mowy nienawiści, ale i mniejsza zgoda na hejt, zaczęły owocować wzrostem liczby wszczynanych spraw.źródło: ShutterStock

W pierwszej połowie 2015 r. prokuratury prowadziły już ponad 40 postępowań w takich sprawach. Wcześniej było ich zaledwie kilka rocznie.

Pierwszy e-mail, który dziś odebrałam, życzył mi nabicia na pal. A w najgorętszych momentach przychodzi nawet po kilkadziesiąt takich wiadomości dziennie. Do tego pełne nienawiści komentarze na Facebooku. Już dawno brak mi litości wobec ich autorów. Wszystkie takie sprawy zgłaszam na policję – mówi Joanna Grabarczyk z Projektu Polska, koordynatorka akcji HejtStop.

Z najnowszą falą nienawiści zetknęli się, bo zawiadomili policję, że Mariusz Pudzianowski, znany strongman, a obecnie także szef firmy transportowej, groził uchodźcom, iż „niedługo sam przejedzie się promem z kijem w ręku”, nazywał ich „śmieciami ludzkimi”, a na swoim profilu umieścił fotografię z kijem bejsbolowym. Śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście sprawdzają, czy doszło do przestępstwa.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • x(2016-02-08 09:08) Zgłoś naruszenie 182

  W ostatniej Angorze jest informacja, że w RFN policjant który powiedział parę ostrych słów arabskiemu porywaczowi i mordercy małego chłopca został zwolniony ze służby a islamiście już osadzonemu w więzieniu wypłacono odszkodowanie 3000 EUR za cierpienia moralne. Widać do czego doprowadzono Niemców. Nie pozwólmy aby takie osoby jak te pańcie z Hejtstop ubezwłasnowolniły Polaków. Zajrzyjcie na stronę www hejstop i zobaczcie kto je sponsoruje. To wszystko wyjaśnia.

  Odpowiedz
 • Inspektor Inspektorów.(2016-02-08 09:46) Zgłoś naruszenie 73

  No to teraz będziemy pisać aby Tuska za złodziejstwo POlityczne którego się dopuścił związanego z wiekiem emerytalnym dla tych co byli zatrudnieni od 15 roku zycia i pracowali w szkodliwych oraz niebebzpiecz warunkach pracy a których ten były narkoman -(do ćpania sam się przyznał) ,aby Tuska nie mową prawdy a mową cynicznego śmiechu Ktoś "zagłaskał odznaczył orderem z bardzo ciężkiego stopu" . Na pewno była Milicja w postaci obecnej POlicji i Wojska mają mu za co być wdzieczni i będą szukać jego "przyjaciół" gdyż to ON Im POwiedzial zapewne z wdzięczności za przymykanie oczów na jego rozróby . :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "-- a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. .....: teraz możemy w ramach mowy "miłości życzyć Słoneczku Peru aby jak najszybciej odpoczął podobnie jak odpoczywa Słońce Karpat.

  Odpowiedz
 • Mikey(2016-02-08 10:19) Zgłoś naruszenie 70

  Niech zatem prokuratura wykorzysta swoje nowe zabawki do inwigilacji albo niech Sejm wprowadzi "myślozbrodnię" do Kodeksu Karnego, bo wśród społeczeństwa dominuje, lekko rzecz biorąc, niechęć do muzułmanów. Możliwe, że na lewicowych salonach Warszawy maluje się obraz Polaków jako bezzębnych prymitywów, którzy nie chcą wyzbyć się swojej archaicznej kultury, jak tańców wokół ogniska, palenia wiedź itd., ale nie jest to miejsce, by opisywać, co my myślimy o bywalcach tych salonów.

  Odpowiedz
 • proste pytanie(2016-02-08 12:23) Zgłoś naruszenie 110

  "Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość" A teraz pytanie do karnistów teoretyków prawa: Czy nienawistny stosunek do łamiących prawo - jest zakazany? Czy jest to w świetle tego przepisu karane? Czy przestępca naruszający prawo - to jakiś etnos, rasa, wyznanie lub jego brak? Czy mowa nienawiści wobec katolików - też jest karana?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • moja analiza prawna(2016-02-08 13:24) Zgłoś naruszenie 50

  W GP problem powinien zostać rozłożony na części i sprawdzony pod kątem prawniczym. "nawoływać do nienawiści" - Najpierw znaczenie słowa nawoływać. Według słowników to oznacza: wzywać zwrócić się do kogoś z apelem dać sygnał do rozpoczęcia czegoś Złorzeczenie czy wyzywanie - zaprezentowane w czołówce artykułu nie spełnia definicji "wzywania". Złorzeczenie to kategoria myślenia magicznego (typu "oby na Kargulowe plemie wszystkie plagi egipskie spadły...") - nie podlegającego, jako błąd w rozumowaniu, prawu karnemu. Inaczej prawo przypominałoby procesy czarownic. Wyzywanie - może mieć charakter pomówienia lub być rodzajem metafory mającej oddać w pośredni sposób uczucia wypowiadającego te słowa wobec podmiotu swoich uczuć. W drugim przypadku jest co najwyżej prowokacją do dyskusji. Np. stwierdzenie, że dana klasa społeczna - to były warchoły, albo że "piraci to najgorsza szumowina". Jeżeli nie jest to pomówienie, które odpiera sam zainteresowany - to można to rozpatrywać w kategorii opinii, z którą nie musimy się zgadzać. Stwierdzenie, że na pirackim okręcie służyła nagorsza szumowina - nie powinno w świetle prawa skończyć się w sądzie tylko na łamach specjalistycznej prasy albo forum, gdzie zwolennicy i przeciwnicy tego stwierdzenia obrzucą się argumentami lub inwektywami. Również opis planowanego czynu (jak w przypadku pana Pudzianowskiego) nie jest wzywaniem. Co najwyżej snuciem planów dokonania czynu, być może niedozwolonego. Nienawiść to według słowników uczucie silnej niechęci. Samo uczucie nienawiści nie podlega karze. Karane jest wzywanie innych do tego uczucia. Wzywać do tego uczucia można tylko kogoś kto tego uczucia nie posiada. Bo nonsensem logicznym byłoby wzywanie do ogolenia sobie głowy kogoś kto się właśnie na łyso ogolił. A zatem wzywać do nienawiści można tylko tych, którzy są obojętni albo darzą uczuciem sympatii albo wręcz miłości podmiot, który ma być w zamiarze wzywającego znienawidzony. Należy zatem ustalić, że wezwanie do nienawiści dotarło do tych, których uczucia już nie są nienawistne. Czy groźba pobicia kijem np. kogoś niszczącego uprawy rolne - jest wzywaniem do nienawiści? Raczej nie, mimo silnej niechęci. Jest to rodzaj samopomocy przez państwo nie aprobowanej, choć są od tego wyjątki. Jak na przykład samoobrona. Ta instytucja (kontratyp jak mówią w Krakowie) polega na tym, że tam gdzie państwo zawiodło, człowiek może sam bronić jakiegoś dobra.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-02-08 14:01) Zgłoś naruszenie 63

  A może prokuratura zacznie - zamiast zwalczać mowę - zwalczać przestępców ?! Na POczątek można zacząć od Bulcerowicza i innych Kottów . O Tuskach , Buzkach , Bolkach i Żyrandolkach nie wspomnę .

  Odpowiedz
 • graz(2016-02-08 17:45) Zgłoś naruszenie 61

  gorsza bolszewia jak za Gomólki ..jeszcze troche i zaczna nas scigac za myśli. albo oni nas albo my ich. zwlaczać czerwona zarazę

  Odpowiedz
 • nitka(2016-02-11 09:47) Zgłoś naruszenie 60

  Napiszcie czemu Pudzianowski użył takich epitetów - ich adresaci napadli na ciężarówkę jego firmy, rozkradli towar i zniszczyli mienie. Kto i dlaczego staje więc w obronie przestępców? Dlaczego fakty są naginane i sprawcy są widziany jako ofiary, a pokrzywdzony jest tym złym? Komu i dlaczego zależy na robieniu rodakom pod górkę i sprowadzaniu na siebie niebezpieczeństwa?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Hate kierujcie do autorów polish death c...(2016-02-24 09:58) Zgłoś naruszenie 20

  "Z najnowszą falą nienawiści zetknęli się, bo zawiadomili policję, że Mariusz Pudzianowski, znany strongman, a obecnie także szef firmy transportowej, groził uchodźcom, iż „niedługo sam przejedzie się promem z kijem w ręku”, nazywał ich „śmieciami ludzkimi”, a na swoim profilu umieścił fotografię z kijem bejsbolowym. Śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście sprawdzają, czy doszło do przestępstwa."- o czym to świadczy ? , o niezrozumieniu zastosowania przepisu przez insynuantów , sądzących , że można sądzić , że zamiast kochać - się nie kocha . W przepisie jest mowa o nawoływaniu do , o wzywaniu do , a nie do informowaniu , że się nawet nienawidzi - szerzenie informacji o sobie to NIE JEST NAWOŁYWANIE I nie jest SZERZENIE MOWY NIENAWIŚCI . Informacja , że się coś zrobi jest informacją , że się coś zrobi , a nie szerzenie mowy nienawiści - język polski , francuski należą do precyzyjnych , prawny jako pochodna łaciny także . Informacja , że się szerzy , wg tego przepisu to musi być pochwalanie nienawiści CONAJMNIEJ , wskazywanie korzyści nienawiści i to realnie , a nie wyimaginowanie . Samo stwierdzenie faktu, jest tylko stwierdzeniem , z szerzeniem albo nawoływaniem nie ma nic wspólnego . Może twórcy prawa i jego chętni interpretatorzy i "korzystacze" z niego zechcieliby najpierw przeczytać logiczne wywody językoznawców , czy jet jednoznaczne rozumienie przepisu i czy go się tak rozumie " po polsku " , albo , ze na gruncie języka polskiego można rozumieć i tak i tak , albo tylko tak i nie inaczej . Czasem jeśli się chce bardzo skorzystać w przepisie , z tego - czego tam nie ma- NALEŻY zmienić prawo .Dotyczy to szukania mowy nienawiści i tzw hejtu , bo często I HATE , bardziej znaczy - do not like - tak wychodzi gdy miesza się języki i znaczenia . W mowie nienawiści nie ma zastosowania tzw HEJT bo to nie polskie słowo .Słowo , że ktoś przejdzie się z "bejsbolem " to informacja i może służba spytać pana czy to zrobi naprawdę i kiedy by zapobiec przestępstwu , albo obronić go przed przestępcami , a na peno nie jest propagowaniem nienawiści , a nie jest też mową nienawiści , a zwłaszcza jej szerzeniem . Kto z prawników powie co to znaczy " MOWA NIENAWIŚCI " - może poloniści , kto chętny , jako dokładne określenie językowe , bezsprzecznie określone , zwłaszcza do ustaw KARNYCH - czy w ogóle może w prawie być takie sformułowanie . W słownikach języka niespotykane . Winno się także zmienić rozumowanie na poprawne . W ustawach musi być czyn , zamierzenie pewne do dokonania przestępstwa , a nie brak miłości czyli niekochanie kogoś , kto nie daje podstaw by go uwielbiać . Może te fundacje , Ci którzy szukają mowy nienawiści znajdą ją raczej w powiedzeniach typu POLISH DEATH CAMPS - bo to uwłacza na pewno POLAKOM i na pewno uwłacza OFIAROM totalitaryzmów

  Odpowiedz
 • mowa(2016-02-24 10:00) Zgłoś naruszenie 10

  "Z najnowszą falą nienawiści zetknęli się, bo zawiadomili policję, że Mariusz Pudzianowski, znany strongman, a obecnie także szef firmy transportowej, groził uchodźcom, iż „niedługo sam przejedzie się promem z kijem w ręku”, nazywał ich „śmieciami ludzkimi”, a na swoim profilu umieścił fotografię z kijem bejsbolowym. Śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście sprawdzają, czy doszło do przestępstwa."- o czym to świadczy ? , o niezrozumieniu zastosowania przepisu przez insynuantów , sądzących , że można sądzić , że zamiast kochać - się nie kocha . W przepisie jest mowa o nawoływaniu do , o wzywaniu do , a nie do informowaniu , że się nawet nienawidzi - szerzenie informacji o sobie to NIE JEST NAWOŁYWANIE I nie jest SZERZENIE MOWY NIENAWIŚCI . Informacja , że się coś zrobi jest informacją , że się coś zrobi , a nie szerzenie mowy nienawiści - język polski , francuski należą do precyzyjnych , prawny jako pochodna łaciny także . Informacja , że się szerzy , wg tego przepisu to musi być pochwalanie nienawiści CONAJMNIEJ , wskazywanie korzyści nienawiści i to realnie , a nie wyimaginowanie . Samo stwierdzenie faktu, jest tylko stwierdzeniem , z szerzeniem albo nawoływaniem nie ma nic wspólnego . Może twórcy prawa i jego chętni interpretatorzy i "korzystacze" z niego zechcieliby najpierw przeczytać logiczne wywody językoznawców , czy jet jednoznaczne rozumienie przepisu i czy go się tak rozumie " po polsku " , albo , ze na gruncie języka polskiego można rozumieć i tak i tak , albo tylko tak i nie inaczej . Czasem jeśli się chce bardzo skorzystać w przepisie , z tego - czego tam nie ma- NALEŻY zmienić prawo .Dotyczy to szukania mowy nienawiści i tzw hejtu , bo często I HATE , bardziej znaczy - do not like - tak wychodzi gdy miesza się języki i znaczenia . W mowie nienawiści nie ma zastosowania tzw HEJT bo to nie polskie słowo .Słowo , że ktoś przejdzie się z "bejsbolem " to informacja i może służba spytać pana czy to zrobi naprawdę i kiedy by zapobiec przestępstwu , albo obronić go przed przestępcami , a na peno nie jest propagowaniem nienawiści , a nie jest też mową nienawiści , a zwłaszcza jej szerzeniem . Kto z prawników powie co to znaczy " MOWA NIENAWIŚCI " - może poloniści , kto chętny , jako dokładne określenie językowe , bezsprzecznie określone , zwłaszcza do ustaw KARNYCH - czy w ogóle może w prawie być takie sformułowanie . W słownikach języka niespotykane . Winno się także zmienić rozumowanie na poprawne . W ustawach musi być czyn , zamierzenie pewne do dokonania przestępstwa , a nie brak miłości czyli niekochanie kogoś , kto nie daje podstaw by go uwielbiać . Może te fundacje , Ci którzy szukają mowy nienawiści znajdą ją raczej w powiedzeniach typu POLISH DEATH CAMPS - bo to uwłacza na pewno POLAKOM i na pewno uwłacza OFIAROM totalitaryzmów

  Odpowiedz
 • dla prawników i obywateli oraz oskarżanych też(2016-02-24 10:28) Zgłoś naruszenie 10

  http://zdrowie.swiatkobiety.pl/choroby/news-ksenofobia-od-strony-medycznej,nId,1713910 - przyczynek do rozumienia pobudek i przyczyn ksenofobii , o którą to się " oskarża - tak by się zrobiło ciekawiej - medyczne wytłumaczenie strachu i przyczyny dyskusji i prób bronienia sie obywatela przed >>> czym ? ... przed ... i tu sobie wstawić .http://www.mowanienawisci.info/post/unia-europejska/ albo tu mądrość prawodawców , którzy nie rozumieją wieloznaczności tłumaczeń na języki i znaczeń pojęć w ogóle i tworzenia nowego , tzw. dorozumienia językowego UNII EUROPEJSKIEJ - z tym , że najpierw należy kształcić OBYWATELI EU w tym nowym języku od przedszkola - by potem wymagać znania tego języka - w mowie i piśmie !!! i dopiero potem znania PRAWA W NIM TWORZONEGO ! . Następny kwiatek ,różne znaczenia w zależności od użytego języka -http://www.mowanienawisci.info/sekcja/definicja/

  Odpowiedz
 • artykuł płatny , a edukacja obywateli !sic (2016-02-24 10:34) Zgłoś naruszenie 10

  Artykuł płatny !? czy redakcja nie chce , czy prawnicy nie chcą edukować społeczeństwa w tak ważnym temacie , jak mowa nienawiści !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane