Hejtowanie, czyli język nienawiści, nie zna granic. Szczególnie w Internecie. Dlatego 24 młodych liderów i aktywistów, m.in.: Jarmiła z Warszawy, Kasia z Nowego Sącza i Łukasz z Poznania oraz Arne z Niemiec, Nadiia z Ukrainy, Sudip z Nepalu, Lendsey z Kenii i Michael z USA, od paru tygodni mierzy się z problemem mowy nienawiści w Polsce. Wspólnie poszukują oni sposobów jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać hejtowi, który działa jak wirus i zatruwa Internet. Swoje mikro-kampanie społeczne testują obecnie w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu każdy będzie mógł przyłączyć się do stawiania granic hejtowi. Już 24 czerwca 2014 r. będzie można zobaczyć pierwsze rezultaty ich twórczych eksperymentów.

Inicjatywa pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka” rozpoczęła się w Warszawie (31.05) i potrwa do środy (25.06). Jest to już IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. Bierze w niej udział 24 młodych liderów i aktywistów pochodzących z różnych krajów, którzy studiują w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi wolnej Polski, który był również członkiem Rady Programowej Fundacji Humanity In Action Polska.

Przewodnim tematem Inkubatora Idei jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych.

Aby dogłębnie zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, ściśle związane z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową/etniczną różnorodność, w pierwszej części uczestnicy Inkubatora Idei spotkali się i dyskutowali z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity In Action w Polsce. 12 czerwca w Sejmie wzięli także udział w konferencji Fundacji im. Stefana Batorego, podczas której zaprezentowano wyniki najnowszego raportu z badań o mowie nienawiści używanej przez Polaków.

Obecnie Humanity In Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim specjalizującym sie w aktywizmie w Internecie inspiruje tych młodych ludzi do poszukiwania pomysłów/dobrych praktyk, jak inni skutecznie zwalczają mowę nienawiści, jak chronić wielokulturowość i w końcu jak te doświadczenia zastosować sensownie w Polsce. Na podstawie tego szkolenia aktywiści opracowują i przeprowadzą mini-kampanie 'antyhejtowe' w mediach społecznościowych z użyciem innowacyjnych narzędzi, głównie demotów, adresując swoje działania do młodych z całej Polski.

24 czerwca odbędzie się otwarte wydarzenie pt. „Demotem w hejt”. Uczestnicy Inkubatora Idei, tym razem w „realu”, podzielą się swoimi najciekawszymi spostrzeżeniami, przedstawią demoty ich autorstwa, które przyciągnęły największą uwagę i opowiedzą jak twórczo i konstruktywnie można reagować w Internecie na wirusa nienawiści. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 24 czerwca, w godz. 16:00-18.00 w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy POLIS w ramach Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”. Wszyscy goście spotkania są zaproszeni do dołączenia do jury Inkubatora Idei i głosowania na najlepsze demoty. Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na Facebooku HIA Polska oraz Twitterze (#hiapl14). Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny!

Projekt jest realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, oraz dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity In Action Polska znajduje się na:

  • hiapoland2014.blogspot.com (blog współtworzony przez uczestników Inkubatora Idei)
  • www.humanityinaction.org
  • www.facebook.com/HIAPolska
  • Twitter: twitter.com/hiapl

Fundacjia Humanity In Action Polska

Głównym celem Fundacji Humanity In Action Polska jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Poprzez swoją działalność Humanity in Action Polska zachęca ich nie tylko do stawania się aktywnymi członkami społeczeństwa obywatelskiego, ale też pomaga młodym zostać pro-społecznie zorientowanymi liderami i aktywistami w różnych dziedzinach życia społecznego i publicznego w różnych środowiskach Humanity In Action Polska jest częścią sieci transatlantyckiej organizacji Humanity In Action w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech i USA.

Źródło: Fundacja Humanity In Action Polska