Sądy w apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej nabywały „czasopisma o charakterze rozrywkowym i wydawnictwa specjalistyczne niedotyczące branży prawniczej”.

Tak twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości, które sporządziło powyższą listę na zapytanie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Resortowi udało się to ustalić na podstawie wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015.

Z pytaniem dotyczącym nabywanych przez sądy czasopism stowarzyszenie zwróciło się do MS po tym, jak Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości stwierdził w jednym z programów telewizyjnych, że „sędziowie kupowali za publiczne pieniądze "Bravo Sport", świerszczyki, "Kot i Pies". Resort, udzielając odpowiedzi „Iustitii” nie odniósł się jednak do tych konkretnych, wymienionych przez wiceministra tytułów.

- Nadal nie wiemy, czy te właśnie pisma były gdziekolwiek kupowane – podkreśla Barbara Zawisza, wiceprezes SSP „Iustitia”.

Ponadto sędziowie zwracają uwagę na fakt, że z pismo nie zawiera odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej.

- Wciąż nie wiadomo, czy i jakie konkretne sądy kupowały czasopisma rozrywkowe, bo zamiast wskazać sądy, w odpowiedzi wyliczono wszystkie jedenaście apelacji, czyli tak de facto wskazano całą Polskę – mówi Zawisza.

W związku z powyższym stowarzyszenie przesłało do MS pismo, w którym wnioskuje o uzupełnienie odpowiedzi o brakujące informacje.