statystyki

Zadatek w podwójnej wysokości tylko przy właściwej formie umowy

autor: Ewa Maria Radlińska03.02.2016, 06:39; Aktualizacja: 03.02.2016, 06:40

Jeżeli umowa przedwstępna nie jest sporządzona w formie przewidzianej dla zawierania umów związanych z obrotem nieruchomościami, to strona kupująca może żądać zwrotu tylko tej kwoty, którą wpłaciła sprzedającemu, ale nie jest on zobowiązany do wypłacenia podwójnej kwoty zadatku.

Powód - Jan Kowalski wnosił o zasądzenie od pozwanego - Tomasza Nowaka kwoty 35 tys. zł. Strony zawarły bowiem pisemną umowę przedwstępną sprzedaży przez Nowaka Kowalskiemu nieruchomości rolnej, za kwotę 350 tys. zł. Zgodnie z jej treścią umowa przyrzeczona miała być zawarta do 31 października 2015 r. Zabezpieczeniem wykonania umowy był zadatek wypłacony Nowakowi w wysokości 35 tys. zł. W umowie zastrzeżono, że w przypadku jej rozwiązania, Nowak zwróci Kowalskiemu zadatek w podwójnej wysokości tj. 70 tys. zł. Ostatecznie do zawarcia umowy nie doszło ponieważ zrezygnował z niej Nowak, który zwrócił Kowalskiemu tylko to co od niego dostał, czyli 35 tys. zł. Kolejnych 35 tys. zł płacić nie zamierzał. Sprawa trafiła więc do sądu, ponieważ Kowalski pozwał Nowaka żądając od niego 35 tys. zł.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane