statystyki

RPO apeluje o rozwiązanie kwestii książeczek mieszkaniowych

autor: Piotr Szymaniak17.01.2018, 07:18; Aktualizacja: 17.01.2018, 08:02
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

RPO postuluje wprowadzenie możliwości finansowania z tych środków dostosowania mieszkania do potrzeb osób starszych bądź niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Choć system oszczędzania w ramach książeczek mieszkaniowych załamał się już w latach 80., a wartość wkładów zżarła hiperinflacja z początku lat 90., to do tej pory ponad milion osób ma jeszcze środki na tych rachunkach. Co więcej, z roku na rok spada zarówno liczba osób likwidujących książeczki, jak i wysokość tzw. premii gwarancyjnej, która przysługuje posiadaczom wkładów – alarmuje rzecznik praw obywatelskich i pisze w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Iluzoryczna wartość wkładów, będących często pokłosiem wielu lat oszczędzania, wynika z nowelizacji kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1990 r. nr 55, poz. 321), która wykluczyła możliwość dochodzenia sądowej waloryzacji (art. 3581 par. 3). Właścicielom książeczek przysługuje natomiast prawo do otrzymania premii gwarancyjnej, którą można wykorzystać tylko na cele mieszkaniowe – zakup lub remont. Adam Bodnar zauważa, że o ile przez lata ok. 40–50 tys. osób rocznie likwidowało książeczki i korzystało z premii, o tyle w ostatnim roku liczba ta spadła do 25 tys. W takim tempie rozwiązanie problemu może zabrać kolejne 25 lat. Zdaniem RPO wynika to z tego, że coraz mniejszy krąg osób ma możliwość praktycznego wyegzekwowania premii gwarancyjnej.

– Przykładowo ze środków na remont mieszkania nie mogą skorzystać osoby niemające tytułu prawnego do lokalu: wynajmujące mieszkania czy bezdomne, a także mieszkające w lokalach komunalnych – wskazuje dr Bodnar. – Jakby tego było mało, nawet jeśli posiadacze książeczek mają własne mieszkania czy domy i chcieliby skorzystać z premii gwarancyjnej na wymianę sieci elektrycznej czy gazowej, to się okazuje, że koszt dokumentacji całego procesu jest o niebo wyższy niż wysokość tej premii, która w dodatku ciągle spada – wskazuje RPO.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • posiadacz ks.m.(2018-01-17 12:36) Zgłoś naruszenie 30

    "No i co robić z taką książeczką mieszkaniową PANIE PREMIERZE. Takie ks mieszkaniowe ma prawie milion osób, pochowane w szufladach . A przecież wpłacaliśmy na konta bankowe z myślą o naszych dzieciach, które zostały oszukane, z powodu inflacji odcięto 4 zera. Dla przykładu podam na ks.m było 250 000 zł po inflacji zostało 25 zł. Odsetek żadnych i premii gwarancyjnej nie dopisano. Natomiast żeby się dowiedzieć w Banku ile faktycznie jest i co z tą ks. można dalej zrobić . Bank udzieli jednorazowej odpowiedzi bezpłatnie , każdą następna wycenia sobie i żąda zapłaty od posiadacza ks. mieszkaniowej.Czy to jest prawidłowe?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane