Zakaz zabierania dzieci ze względu na biedę: Nowelizacja powstała w oparciu o nieprawdziwe dane

autor: Anna Krzyżanowska02.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 13.02.2016, 10:22
Przemoc domowa

Zdecydowana większość sądów figurujących w ministerialnej ewidencji jako te, które wydały orzeczenia o odebraniu dziecka jedynie z powodu biedy, jest w trakcie przesyłania do resortu sprostowańźródło: ShutterStock

Nowelizacja zakazująca odbierania dzieci rodzicom ze względu na biedę była jedną z flagowych inicjatyw rządu Beaty Szydło. Problem w tym, że powstała w oparciu o nieprawdziwe dane.

W pierwszym półroczu 2015 r. sądy w 61 sprawach orzekły o odebraniu dzieci rodzicom biologicznym wyłącznie z powodu złych warunków ekonomicznych i bytowych – takimi statystykami posłużył się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, kiedy w grudniu prezentował nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Okazuje się jednak, że te zatrważające dane były... błędne. W resorcie nikt akt tych spraw – przed wszczęciem prac nad nowelizacją – nie zweryfikował

Korekta sprawozdań

Zdecydowana większość sądów figurujących w ministerialnej ewidencji jako te, które wydały orzeczenia o odebraniu dziecka jedynie z powodu biedy, jest w trakcie przesyłania do resortu sprostowań.

– Po dokonaniu korekty za I półrocze przez Sąd Rejonowy w Bytomiu i Sąd Rejonowy w Gliwicach wynika, iż w pierwszym półroczu 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną, wyniosła 48 – przyznało nam biuro prasowe MS.

Tyle że Bytom i Gliwice to niejedyne ośrodki, które będą poprawiać te statystyki. Do wydawania orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyłącznie ze względu na ubóstwo nie przyznają się m.in. sądy rejonowe w Białymstoku, Koninie czy Żaganiu (patrz: ramka). Liczba feralnych przypadków spada więc... poniżej 15.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • JN(2016-02-23 19:37) Zgłoś naruszenie 00

  myslę jednak ze każdą sytuację powinno sie traktowac indywidualnie

  Odpowiedz
 • nazir(2016-02-03 20:07) Zgłoś naruszenie 10

  Jesli dzieki tej zmianie prawa zapobiegnieto dramatowi chocby jedengo dziecka to trzeba bylo wadliwe prawo zmienic. Jesli to jesty zarzut do rzadzacych to znaczy ze Platforma Oszuistow nie ma sie czego czepic

  Odpowiedz
 • otwórzcie oczy(2016-02-02 19:20) Zgłoś naruszenie 72

  Robią to bardzo inteligentnie, mianowicie ojcu wyrokuje się alimenty w kwocie znacznie przekraczającej jego możliwości finansowe, po jakimś czasie matka składa pozew o odebranie praw rodzicielskich ojcu bo nie odwiedza dziecka (mieszka 50 km dalej i nie stać go na przyjazdy) i nie płacił pełnej kwoty zasądzonych alimentów. Sąd bardzo chętnie przychyla się do takiego wniosku matki. Nikt nie powie tutaj że odebrało się ojcu dziecko z powodu biedy prawda. Takich przypadków są tysiące w naszym kraju.

  Odpowiedz
 • ip(2016-02-02 15:54) Zgłoś naruszenie 164

  Gdyby nawet to byla jedna sprawa, to ustawa ma racje bytu. Nikomu nie powinno sie odbierac dzieci ze wzgledu na biede!!!

  Odpowiedz
 • leda(2016-02-02 14:16) Zgłoś naruszenie 92

  to kto te dane tworzył? i czy ministerstwo musi weryfikować dane przesyłane przez sądy? czyli manipulacje sądów są możliwe w takich sprawach?

  Odpowiedz
 • Polak - drugi sort (2016-02-02 10:32) Zgłoś naruszenie 710

  już widać ,że "wyszło szydło z worka"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane