statystyki

Przyszły notariusz wybiera miejsce prowadzenia kancelarii, a nie korporacja

autor: Ewa Maria Radlińska27.01.2016, 06:53; Aktualizacja: 27.01.2016, 06:54

Według samorządu notarialnego za dużo kancelarii w danym mieście, to zagrożenie dla bezpieczeństwa majątku państwa i obywateli. Według ministra sprawiedliwości liczy się swobodny dostęp do czynności notarialnych i umożliwienie mieszkańcom wyboru kancelarii. Sądowy spór przed WSA wygrał minister.

W połowie 2014 r. M.S. złożyła wniosek o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Minister sprawiedliwości tak też zrobił. Izba notarialna złożyła jednak wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, wnosząc o odmowę powołania prawniczki na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii w podanym przez nią miejscu. Izba wskazała, że zaskarżona decyzja szefa resortu zawiera lakoniczne uzasadnienie w zakresie wyznaczenia siedziby kancelarii. I tak minister nie uzasadnił - a zdaniem korporacji powinien - dlaczego celowe jest wyznaczenie kolejnej kancelarii notarialnej w miejscu wskazanym przez prawniczkę i nie odniósł się do przedstawionych w opinii korporacji faktów dotyczących struktury notariatu i zapotrzebowania na usługi notarialne w tym mieście, ani nie odniósł się do specyfiki zawodu notariusza. Izba zaznaczyła, że w interesie społecznym jest usytuowanie kancelarii na obszarach, na których zapotrzebowanie na usługi notarialne nie jest zaspokojone.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane