statystyki

Wystawiając weksel, lepiej posługiwać się pełną nazwą firmy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.01.2016, 06:46; Aktualizacja: 26.01.2016, 09:27
umowa, prawo, prawnik, podpis

Posłużenie się skrótem, który nie został ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkuje uznaniem, że weksel został wystawiony na rzecz podmiotu prawnie nieistniejącegoźródło: ShutterStock

Zarówno trasat (wystawca weksla), jak i remitent (podmiot, na rzecz którego ma być wypłacona suma wekslowa) powinni zostać zapisani na wekslu w ten sam sposób, co w rejestrze przedsiębiorców.

Posłużenie się skrótem, który nie został ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkuje uznaniem, że weksel został wystawiony na rzecz podmiotu prawnie nieistniejącego. A zatem jest nieważny – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Wyrok zapadł w sprawie, w której stronami sporu było towarzystwo ubezpieczeniowe i pośrednik ubezpieczeniowy. Ten drugi podpisał weksel in blanco, a ubezpieczyciel miał prawo wypełnić go – zgodnie z dołączoną do weksla deklaracją – w razie opóźnienia w przekazaniu na jego rachunek bankowy składek ubezpieczeniowych pobranych od klientów lub w wykonaniu innych zobowiązań pieniężnych wynikających z umowy pośrednictwa.

Po wypełnieniu weksla i wobec braku zapłaty towarzystwo ubezpieczeniowe wniosło pozew do sądu. Ten jednak powziął wątpliwości co do określenia trasata. Zauważył bowiem, że z odpisu pełnego rejestru przedsiębiorców dotyczącego powódki wynika, iż jej nazwa jest inna niż ta widniejąca na wekslu in blanco. W rejestrze nie zostały ujawnione żadne skróty nazwy. Tymczasem zgodnie z art. 435 par. 4 kodeksu cywilnego używany przez przedsiębiorcę skrót nazwy podlega ujawnieniu w rejestrze. Sąd uznał więc, że przedłożony przez powoda weksel wskazuje jako trasata osobę prawną nieistniejącą, co czyni dokument nieważnym. Wskazano przy tym na art. 101 pkt 5 prawa wekslowego (Dz.U. z 1936 r. nr 37, poz. 282 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem weksel zawiera: „nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana”.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Brian(2016-01-26 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Weksel jest papierem bardzo formalistycznym. A to z uwagi na łatwość sporządzenia i poważne tego konsekwencje. Więc oczywiście, lepiej sporządzić go prawidłowo niż wadliwie.

    Odpowiedz
  • just_WB(2016-01-27 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w art. przypadkiem nie ma błędu dot. Sądu? Baza wskazuje, że to jest orzeczenie SA W-wa

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane