statystyki

Wystawiając weksel, lepiej posługiwać się pełną nazwą firmy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.01.2016, 06:46; Aktualizacja: 26.01.2016, 09:27
umowa, prawo, prawnik, podpis

Posłużenie się skrótem, który nie został ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkuje uznaniem, że weksel został wystawiony na rzecz podmiotu prawnie nieistniejącegoźródło: ShutterStock

Zarówno trasat (wystawca weksla), jak i remitent (podmiot, na rzecz którego ma być wypłacona suma wekslowa) powinni zostać zapisani na wekslu w ten sam sposób, co w rejestrze przedsiębiorców.

Posłużenie się skrótem, który nie został ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkuje uznaniem, że weksel został wystawiony na rzecz podmiotu prawnie nieistniejącego. A zatem jest nieważny – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Wyrok zapadł w sprawie, w której stronami sporu było towarzystwo ubezpieczeniowe i pośrednik ubezpieczeniowy. Ten drugi podpisał weksel in blanco, a ubezpieczyciel miał prawo wypełnić go – zgodnie z dołączoną do weksla deklaracją – w razie opóźnienia w przekazaniu na jego rachunek bankowy składek ubezpieczeniowych pobranych od klientów lub w wykonaniu innych zobowiązań pieniężnych wynikających z umowy pośrednictwa.

Po wypełnieniu weksla i wobec braku zapłaty towarzystwo ubezpieczeniowe wniosło pozew do sądu. Ten jednak powziął wątpliwości co do określenia trasata. Zauważył bowiem, że z odpisu pełnego rejestru przedsiębiorców dotyczącego powódki wynika, iż jej nazwa jest inna niż ta widniejąca na wekslu in blanco. W rejestrze nie zostały ujawnione żadne skróty nazwy. Tymczasem zgodnie z art. 435 par. 4 kodeksu cywilnego używany przez przedsiębiorcę skrót nazwy podlega ujawnieniu w rejestrze. Sąd uznał więc, że przedłożony przez powoda weksel wskazuje jako trasata osobę prawną nieistniejącą, co czyni dokument nieważnym. Wskazano przy tym na art. 101 pkt 5 prawa wekslowego (Dz.U. z 1936 r. nr 37, poz. 282 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem weksel zawiera: „nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Brian(2016-01-26 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Weksel jest papierem bardzo formalistycznym. A to z uwagi na łatwość sporządzenia i poważne tego konsekwencje. Więc oczywiście, lepiej sporządzić go prawidłowo niż wadliwie.

    Odpowiedz
  • just_WB(2016-01-27 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w art. przypadkiem nie ma błędu dot. Sądu? Baza wskazuje, że to jest orzeczenie SA W-wa

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane