statystyki

Bez biletu i bez pełnomocnika trudno wygrać proces

autor: Ewa Maria Radlińska22.01.2016, 06:34; Aktualizacja: 22.01.2016, 06:39

Tylko wyjątkowo dopuszcza się możliwość kwalifikowania odmowy przyznania pomocy prawnej z urzędu bądź nierozpoznania wniosku o taką pomoc, jako powodujące nieważność postępowania wskutek pozbawienia strony możności obrony jej praw.

Była to sprawa z powództwa łódzkiego miejskiego przedsiębiorstwa przeciwko S. J. o zapłatę kwoty 203 zł. Mężczyzna poruszał się bowiem 5 listopada 2013 r. autobusem linii 96 bez ważnego biletu. Sąd Rejonowy w Łodzi zasądził od pasażera komunikacji miejskiej na rzecz spółki żądaną kwotę. Mężczyzna nie odpuścił i wniósł apelację. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił pozbawienie go przez sąd możliwości obrony, przyjmując z jednej strony, że nie ma potrzeby ustanawiania dla niego pełnomocnika z urzędu (o co wnosił), a następnie wytknięcie mu w ustnych motywach uzasadnienia wyroku czego nie zrobił, a co powinien zrobić, żeby obalić twierdzenia strony powodowej. Pasażer przekonywał w apelacji, że na skutek tego uchybienia w postaci nieuwzględnienia wniosku o ustanowienie dla niego pełnomocnika z urzędu doszło wręcz do nieważności postępowania.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane