statystyki

Nieuczciwa konkurencja: Wynegocjowana opłata nie musi być zakazana

autor: Leszek Jaworski19.01.2016, 08:09; Aktualizacja: 19.01.2016, 09:22

TEZA: Korzyści z reklamy odnosi oprócz supermarketu także dostawca, tj. uzyskuje stałego kontrahenta, źródło zbytu swoich towarów, zwiększone zamówienia i tym samym zwiększoną sprzedaż czy wypromowanie marki dostawcy, z czego korzysta nawet po rozwiązaniu kontraktu z wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi, gdyż jego towary są znane na rynku.

Sygn. akt VIII GC 242/13, WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY z 20 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe (dalej: przedsiębiorstwo) oraz spółka z o.o. zawarły umowę o współpracy handlowej. Na podstawie kontraktu przedsiębiorstwo zobowiązało się do dostarczania spółce produktów spożywczych własnym transportem, na własny koszt i ryzyko. Ponadto w okresie od marca 2008 r. do stycznia 2011 r. obie firmy zawierały kontrakty promocyjne, których przedmiotem była reklama produktów przedsiębiorstwa sprzedawanych w sieci sklepów należących do spółki. Kontrakty przewidywały ponadto udzielenie spółce przez przedsiębiorstwo rabatu od wartości zakupów produktów objętych promocją. Przedsiębiorstwo wniosło do sądu pozew o zasądzenie od spółki kwoty 278 748,12 zł tytułem odszkodowania za popełnienie przez nią czynu nieuczciwej konkurencji w postaci pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oddalił powództwo.

UZASADNIENIE


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane