statystyki

Nieuczciwa konkurencja: Wynegocjowana opłata nie musi być zakazana

autor: Leszek Jaworski19.01.2016, 08:09; Aktualizacja: 19.01.2016, 09:22

TEZA: Korzyści z reklamy odnosi oprócz supermarketu także dostawca, tj. uzyskuje stałego kontrahenta, źródło zbytu swoich towarów, zwiększone zamówienia i tym samym zwiększoną sprzedaż czy wypromowanie marki dostawcy, z czego korzysta nawet po rozwiązaniu kontraktu z wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi, gdyż jego towary są znane na rynku.

Sygn. akt VIII GC 242/13, WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY z 20 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe (dalej: przedsiębiorstwo) oraz spółka z o.o. zawarły umowę o współpracy handlowej. Na podstawie kontraktu przedsiębiorstwo zobowiązało się do dostarczania spółce produktów spożywczych własnym transportem, na własny koszt i ryzyko. Ponadto w okresie od marca 2008 r. do stycznia 2011 r. obie firmy zawierały kontrakty promocyjne, których przedmiotem była reklama produktów przedsiębiorstwa sprzedawanych w sieci sklepów należących do spółki. Kontrakty przewidywały ponadto udzielenie spółce przez przedsiębiorstwo rabatu od wartości zakupów produktów objętych promocją. Przedsiębiorstwo wniosło do sądu pozew o zasądzenie od spółki kwoty 278 748,12 zł tytułem odszkodowania za popełnienie przez nią czynu nieuczciwej konkurencji w postaci pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oddalił powództwo.

UZASADNIENIE


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane