statystyki

Trybunał Konstytucyjny: Skargi obywateli nie muszą czekać

autor: Piotr Szymaniak13.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:51
Grudniowa nowela bowiem przewiduje, że TK rozpatruje sprawy według kolejności wpływu, co oznaczałoby, że sprawa o jej zbadanie sama musiałaby wylądować na końcu kolejki.

Grudniowa nowela bowiem przewiduje, że TK rozpatruje sprawy według kolejności wpływu, co oznaczałoby, że sprawa o jej zbadanie sama musiałaby wylądować na końcu kolejki.źródło: Materiały Prasowe

Nie wszystkie sprawy Trybunał Konstytucyjny będzie musiał rozpoznawać według kolejności wpływu. Nowelizacja, która wprowadza taką zasadę, odnosi się tylko do postępowań zainicjowanych wnioskami.

Artykuł 80 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wprowadzony ostatnią nowelizacją (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217) stanowi, że terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do trybunału. Z brzmienia przepisu wynika więc, że ta zasada nie dotyczy spraw zainicjowanych pytaniem prawnym sądu lub skargą konstytucyjną, do której uprawnieni są obywatele. W tych przypadkach wszystko zostaje po staremu.

Potwierdza to prof. Bogusław Banaszak, autor komentarza do konstytucji.

– Z wykładni językowej wynikałoby, że tylko sprawy zainicjowane poprzez wniosek mają być rozpoznawane według kolejności wpływu. Gdyby było inaczej, ustawodawca by to wyraźnie zaznaczył, albo wpisując w jednostce redakcyjnej skargi i pytania prawne, albo odsyłając do ust. 1 art. 80, gdzie są one wszystkie wymienione – potwierdza prof. Banaszak.

Jak mówi, w kwestii kolejności rozpoznawania spraw przez sądy konstytucyjne, zwyczaje na świecie są rozmaite.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane