statystyki

Pośrednicy w sprzedaży: Umowa jest agencyjna, nawet jeśli ma inną nazwę

autor: Leszek Jaworski12.01.2016, 09:24; Aktualizacja: 12.01.2016, 10:09
biznes, firma, urządzenia mobilne

Z przedstawionego przez czytelnika opisu wynika, że jest to umowa agencyjna.źródło: ShutterStock

W ramach umowy o współpracy zajmuję się m.in. akwizycją towarów spółki X na terenie kilku województw. Działania wykonuję na rachunek dającego zlecenie. Pośredniczę przy zawieraniu umów. Współpraca ma charakter stały i odpłatny. Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Uważam, że jest to w istocie umowa agencyjna. Spółka zaś twierdzi, że jest to kontrakt nienazwany. Kto ma rację?

Ekspert radzi

Z przedstawionego przez czytelnika opisu wynika, że jest to umowa agencyjna. Opisany kontrakt zawiera bowiem postanowienia charakterystyczne dla tego rodzaju umowy określone w art. 758 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). W jej ramach czytelnik, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, jest zobowiązany do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy. Nie zmienia tego okoliczność, że umowa została inaczej nazwana przez firmę, która zleca usługi, tj. jako umowa o współpracy. Zgodnie bowiem z art. 65 par. 2 k.c. decydujące znaczenie należy nadać nie nazwie umowy, lecz trzeba zbadać, jaki był zgodny zamiar stron i jej cel. Pogląd ten potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 28 maja 2013 r. (sygn. akt I ACa 349/13).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane