statystyki

Pozwy zbiorowe w Polsce to fikcja

autor: Patryk Słowik05.01.2016, 07:16; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:03
Głośne spory grupowe

Głośne spory grupoweźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konsumenci mieli dostać potężne narzędzie w sporach z korporacjami. Efekt? W ciągu ostatnich pięciu lat na co najmniej 170 postępowań grupowych żadne nie zakończyło się pomyślnie dla słabszej strony umów.

Problem dostrzegł rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. W związku z tym skierował do ministra rozwoju pismo z prośbą o przyjrzenie się sprawie i ewentualnie podjęcie działań w celu usprawnienia tej instytucji.

Spełnienie oczekiwań

Pozwy zbiorowe w polskim porządku prawnym funkcjonują od niedawna. Swe oparcie mają bowiem w ustawie z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44). „Wejście w życie ustawy było spełnieniem oczekiwań konsumentów, wiążących ogromne nadzieje z wprowadzeniem postępowań grupowych do polskiego porządku prawnego. Postępowania grupowe miały w założeniu przyczynić się do uproszczonego, szybszego, tańszego i efektywniejszego rozstrzygania przez sądy spraw powtarzalnych” – zwraca uwagę w swym liście Adam Bodnar.

Rzeczywiście, politycy wówczas przekonywali, że wreszcie sprawy obywateli przeciwko bankom czy zakładom ubezpieczeń będą w sądach prostsze do wygrania. Niektórzy rysowali obraz niczym z amerykańskich filmów, gdzie zwyczajni ludzie walczą o milionowe odszkodowania.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane