statystyki

Pozwy zbiorowe w Polsce to fikcja

autor: Patryk Słowik05.01.2016, 07:16; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:03
Głośne spory grupowe

Głośne spory grupoweźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konsumenci mieli dostać potężne narzędzie w sporach z korporacjami. Efekt? W ciągu ostatnich pięciu lat na co najmniej 170 postępowań grupowych żadne nie zakończyło się pomyślnie dla słabszej strony umów.

Problem dostrzegł rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. W związku z tym skierował do ministra rozwoju pismo z prośbą o przyjrzenie się sprawie i ewentualnie podjęcie działań w celu usprawnienia tej instytucji.

Spełnienie oczekiwań

Pozwy zbiorowe w polskim porządku prawnym funkcjonują od niedawna. Swe oparcie mają bowiem w ustawie z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44). „Wejście w życie ustawy było spełnieniem oczekiwań konsumentów, wiążących ogromne nadzieje z wprowadzeniem postępowań grupowych do polskiego porządku prawnego. Postępowania grupowe miały w założeniu przyczynić się do uproszczonego, szybszego, tańszego i efektywniejszego rozstrzygania przez sądy spraw powtarzalnych” – zwraca uwagę w swym liście Adam Bodnar.

Rzeczywiście, politycy wówczas przekonywali, że wreszcie sprawy obywateli przeciwko bankom czy zakładom ubezpieczeń będą w sądach prostsze do wygrania. Niektórzy rysowali obraz niczym z amerykańskich filmów, gdzie zwyczajni ludzie walczą o milionowe odszkodowania.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane