statystyki

Zapłacili karę przez kontrahenta? Teraz obciąży go odszkodowanie

autor: Leszek Jaworski05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:46
Prawo

Sąd apelacyjny stwierdził, że G.O. i J.O. ponoszą odpowiedzialność nie z tytułu kary umownej.źródło: ShutterStock

TEZA: Odpowiedzialność z art. 471 kodeksu cywilnego jest oparta na domniemaniu powstania szkody z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będącego następstwem okoliczności, za które dłużnik ponosi odpowiedzialność.

Sygn. akt I ACa 592/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W ŁODZI z 29 października 2015 r.

Stan faktyczny

Spółka z o.o. zajmująca się sprzedażą hurtową odzieży zawarła umowę kooperacyjną z dwoma przedsiębiorcami G.O. i J.O., którzy prowadzili działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka z o.o. na podstawie tego kontraktu zlecała spółce cywilnej produkcję i konfekcjonowanie odzieży. Zgodnie z jednym z punktów umowy za przekroczenie terminu realizacji całego zamówienia G.O. i J.O. mieli być obciążeni karą umowną w wysokości 2 proc. wartości zamówienia za każdy dzień opóźnienia. Gdyby opóźnienie przekroczyło 14 dni, mieli być obciążani karą umowną w wysokości wartości spóźnionego zamówienia w cenach zbytu ustalonych przez zamawiającego towar oraz karami umownymi nakładanymi przez kontrahentów na podstawie podpisanych kontraktów.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane