statystyki

Wójt decyduje, gdzie wywiesi regulamin boiska

autor: Piotr Pieńkosz31.12.2015, 17:30
Radni postanowili, iż regulamin należy umieścić w widocznym miejscu w obiekcie, którego dotyczy

Radni postanowili, iż regulamin należy umieścić w widocznym miejscu w obiekcie, którego dotyczyźródło: ShutterStock

Rada gminy nie może narzucać sposobu publikacji zasad korzystania z obiektów użyteczności publicznej. Jest to bowiem kwestia techniczna dotycząca sposobu wykonania uchwały, a to wyłączna kompetencja wójta – uznał wojewoda śląski.

Rada gminy Marklowice uchwaliła regulamin korzystania z publicznego boiska sportowego, bieżni oraz stanowiska do skoku w dal. W ten sposób skorzystała z kompetencji przysługującej jej na mocy art. 40 ust. 2 pkt 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515 ze zm.). Zgodnie z tym aktem organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może ustalać zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W jednym z paragrafów radni postanowili, iż regulamin należy umieścić w widocznym miejscu w obiekcie, którego dotyczy, a także podać do publicznej wiadomości przez jego zamieszczenie w biuletynie informacji publicznej. Chodziło o to, by dokument był łatwo dostępny do wglądu.

W toku badania legalności taki zapis zakwestionował jednak wojewoda śląski. Stwierdził on, że sposób rozpowszechniania treści regulaminów korzystania z obiektów użyteczności publicznej jest kwestią stricte techniczną mieszczącą się w zakresie problematyki wykonania uchwały. Tymczasem zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym określanie sposobu wykonania przyjętych przez radę aktów jest zarezerwowane wyłącznie dla wójta.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane