I prezes SN zaskarżyła do TK nowelizację ustawy o Trybunale

30.12.2015, 10:41; Aktualizacja: 30.12.2015, 14:08
Trybunał Konstytucyjny

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Według prof. Małgorzaty Gersdorf, której wniosek do TK opublikował w środę SN, dokonana w grudniu przez parlament i podpisana 28 grudnia przez prezydenta tzw. naprawcza nowelizacja ustawy o Trybunale jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą trójpodziału władz.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • S.D.(2015-12-31 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Publiczne stwierdzenie przez I prezes SN, że ustawa nowelizująca ustawę o TK nie może korzystać z domniemania zgodności z konstytucją od momentu jej ogłoszenia [zgodnie z ustawą w Dz. U. RP], "gdyż inaczej obejście Konstytucji byłoby akceptowane w porządku prawnym" już zostało ocenione jako rokosz korporacji prawniczych. Zatem w Rzeczypospolitej Polskiej blisko jest do sytuacji wymagającej zastosowania reguł prawnych przewidzianych w USTAWIE z dnia 21 czerwca 2002 r. o STANIE WYJĄTKOWYM (jednolity tekst Dz. U. z 2014 r. poz. 1191), której stosowne przepisy stanowią, co następuję: […]Art. 2. 1. W sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub PORZĄDKU PUBLICZNEGO, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych, Rada Ministrów może podjąć uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o WPROWADZENIE STANU WYJATKOWEGO. […] Art. 17. 1. W czasie stanu wyjątkowego może być odosobniona osoba mająca ukończone 18 lat, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pozostając na wolności będzie prowadziła działalność zagrażającą konstytucyjnemu ustrojowi państwa, bezpieczeństwu obywateli lub porządkowi publicznemu albo gdy odosobnienie jest niezbędne dla zapobieżenia popełnienia czynu karalnego lub uniemożliwienia ucieczki po jego popełnieniu. […]Art. 20. 1. W czasie stanu wyjątkowego może być wprowadzona: 1) cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu obejmująca materiały prasowe […]; 2) kontrola zawartości przesyłek, listów, paczek i przekazów przekazywanych w ramach usług pocztowych o charakterze powszechnym lub usług kurierskich; 3) kontrola treści korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych lub sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych; 4) emisja sygnałów uniemożliwiających nadawanie lub odbiór przekazów radiowych, telewizyjnych lub dokonywanych poprzez urządzenia i sieci telekomunikacyjne, których treść może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

    Odpowiedz
  • abc(2015-12-30 21:55) Zgłoś naruszenie 33

    Jak tam zwiedzanie Chin przez sędziów TK, co jeszcze zafundowali sobie na koszt podatnika, oni na wycieczki a ty podatniku pracuj za 1500,- miesięcznie

    Odpowiedz
  • lika(2015-12-30 19:12) Zgłoś naruszenie 44

    Trybunał ma rozpatrywać nowelizację o trybunale w/g 'starej " ustawy?Też chcę by moją sprawę w sądzie rozpatrywano w/ starych przepisów prawa,a emeryturę wyliczono w 100% w/g starych zasad i jeszcze będę dyktować jak ma to przeliczenie wyglądać.

    Odpowiedz
  • Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania(2015-12-30 18:38) Zgłoś naruszenie 43

    Jak się komuś daje 20 000 zł pensji i jeszcze gigantyczne przywilej emerytalne - to można oczekiwać, że ten ktoś zakasze rękawy i będzie zasuwał jak mróweczka. A ja mam takie pytanie - JAKIE ZALEGŁOŚCI MA TK W ROZPATRYWANIU SPRAW? ILE TRZEBA CZEKA NA WYDANIE WYROKU? JAK CZĘSTO ZBIERA SIĘ TK W MIESIĄCU?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-12-30 15:46) Zgłoś naruszenie 64

    Zawsze przychodzi ten czas , że za mafijną opiekę trzeba zapłacić . I nie ma zmiłuj . I obs..ne nazwisko POzostanie . Na wieki , wieków . Howgh .

    Odpowiedz
  • anty k(2015-12-30 15:00) Zgłoś naruszenie 104

    sądowa mafia=zrobiła z siebie cesarzy i faraonów-bezkarnych za nic nie odpowiadających panów życia i śmierci. dosyć teraz ludzie sie za was wezmą ludzkie męty w togach.

    Odpowiedz
  • sa(2015-12-30 14:38) Zgłoś naruszenie 74

    No dobrze się ustawili na lata przy POpartychPSL, + przywileje +pensyjki po 22 tys, a ludowi po 36zł/m-c do em.renty i harówka obowiązkowa na nich do 67 lat uzgodniona z TK, że zgodna z Konst. Apanaże , przywileje wyższe od ministrów i dwie sprawy w m-cu ( co Ci panowie robią jaka wydajność pracy), fuchy na boku, dorabianie jak im byłoby jeszcze mało , Jak ktoś 5 srok łapie za ogon to żadnej dobrze nie trzyma i chałturzy. W kraju jest wielkich dużo specjalistów w swojej branży, kilka razy mniej zarabiają, ale nie mają pchaczy partyjnych, taka jest prawda widziana przez lud. Widać się dobrze "zasłużyli rządowi", który aż taką im kasę przypisał, nie tłumaczył, że RP jest biedna i wszyscy z ludu mało zarabiają, nie tak jak na zachodzie. Utrata takich posad POpartychPSL, to dopiero "krzywda" i krzyk, rwetest, a jaka obłuda, widać na odległość!!!!

    Odpowiedz
  • pel(2015-12-30 13:59) Zgłoś naruszenie 137

    A przenieść ten trybunał do Suwałk albo do Rzeszowa . A pardon odciągane świnki od koryta kwiczą i trzymają się łapkami

    Odpowiedz
  • fopertynakielisc(2015-12-30 13:43) Zgłoś naruszenie 289

    Mamy teraz taką samą ustawę o TK jak Niemcy! Ale pisk KODowców :D

    Odpowiedz
  • realista (2015-12-30 13:23) Zgłoś naruszenie 1823

    Brawo Pani Prezes! Jest Pani kompetentną , mądrą , konkretną i douczoną prawnie kobietą! Prezydent Duda ,powinien pobierać nauki u Pani a UJ powinien się wstydzić że wypuścił takiego doktoranta. Składam ukłony i chylę czoło za odwagę i prawną uczciwość . Szacunek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Stojek(2015-12-30 12:35) Zgłoś naruszenie 208

    komuniści bronią się do końca....

    Odpowiedz
  • RP(2015-12-30 12:31) Zgłoś naruszenie 2210

    Trybunał będzie decydował o trybunale. To tylko możliwe w tym burdelu. :(

    Odpowiedz
  • Obiektywny(2015-12-30 12:29) Zgłoś naruszenie 1026

    Ale PISLAM-ski fanatyzm zionie z tych wypocin.

    Odpowiedz
  • won pejsy(2015-12-30 12:19) Zgłoś naruszenie 2410

    Wartość SN - zerowa. Gdzie byli,kiedy gwiazdor i spółka w konstytucji wyczytywali o OFE ,pracy do śmierci i "waloryzacji kwotowej" ?

    Odpowiedz
  • wawa(2015-12-30 12:01) Zgłoś naruszenie 3111

    chamska bezkarna sądowa mafia gotowa rozpieprzyć kraj byleby im było dobrze. wywalic to i do roboty na kasie w tesko.

    Odpowiedz
  • ela(2015-12-30 12:00) Zgłoś naruszenie 269

    Dlaczego nikt nie skarzył,kiedy PO-PSL wybrała na zapas sędziów?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • REN(2015-12-30 11:49) Zgłoś naruszenie 1911

    Autorzy pułapki legislacyjnej przygotowanej dla unieruchomienia Trybunału Konstytucyjnego w oparciu o Art. 197. Konstytucji RP ("Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa"). zapomnieli sprawdzić znaczenie terminu „organizacja”. (Np. wg prof. T. Kotarbińskiego „organizacja to takie współdziałanie części, które przyczynia się do powodzenia całości”. Każdy więc przepis, który uniemożliwia lub utrudnia wypełnianie przez Trybunał jego konstytucyjnej misji (powodzenie całości) jest z definicji sprzeczny z art. 197. Konstytucji, na który powołują się autorzy ustawy rzekomo naprawczej. C.n.u.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obiektywny(2015-12-30 11:36) Zgłoś naruszenie 3313

    A może tak by Pani Prezes złożyła wniosek o postępowanie dla Pana Prezesa Rzeplińskiego, który zapomniał co to jest zasada niezależności sądów i trybunału, niezawisłości sędziowskiej i apolityczności. Może by przejrzała orzecznictwo TK z ostatnich lat i zwróciła uwagę, że prawa i wolności obywatelskie ustąpiły miejsca zasadzie wymyślonej przez TK- stabilności budżetowej-finansów państwa. Na której podstawie ratowano rząd wydając absurdalne orzeczenie, że coś jest konstytucyjne jak się to zrobi jeden raz, bo inaczej nie jest (zawieszenie waloryzacji sędziom, jednorazowa waloryzacja kwotowa dla emerytów itd.). Może by napiętnowała to, że Pan Prezes udzielał porad nieprzewidzianych prawem rządowi i mówił rządzącym jak napisać ustawę, żeby jaj TK nie zakwestionował i potem TK orzekał jej zgodność z konstytucją (np. wystarczy przejrzeć artykuły prasowe z ostatnich lat na ten temat). Może by tak podnieść, że sędzia TK jest od orzekania o zgodności ustaw z Konstytucją, a nie od pisania ustaw bo to jest niedopuszczalne i eliminuje sędziego z orzekania. Takie pomylenie ról powinno skończyć się wydaleniem z TK. To jakby sędzia napisał akt oskarżenia a potem go rozpatrywał. Jakie zdanie może mieć o tym strona przeciwna, gdzie tu bezstronność. Jakie kwalifikacje moralne ma dany sędzia skoro nie chciał się przyznać, że sam pisał projekt ustawy i zmusił go do tego sąd administracyjny? I co z tego,że się wyłączył skoro uczynił to dopiero po tm jak się wydało, że to on pisał i na dodatek nie widzi w tym nic złego. Jak sędzią może być osoba,która wdała się jawnie w spór polityczny i walczy po jednej ze stron, udziela politycznych wywiadów itd. To ostatnie dotyczy także sędziów TK w stanie spoczynku, byłych Prezesów TK, którzy także powinni zachować niezawisłość i apolityczność..

    Odpowiedz
  • rolnik(2015-12-30 11:13) Zgłoś naruszenie 3820

    już nie można słuchać kwiku mafii złodziejskiej odrywanej od koryta, nie ma ważniejszych tematów ??? Wniosek z tego jeden: każde stado świń należy bardzo szybko odrywać od koryta i dobijać aby się nie męczyły i nie kwiczały

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ted(2015-12-30 11:07) Zgłoś naruszenie 1215

    PIS ma siłę z Kamińskim na czele (wszystkie resorty siłowe obsadził swoimi ludżmi) ,więc prawo i Konstytucja nić dla niego nie znaczą.

    Odpowiedz