statystyki

Kto, jeśli nie TK weźmie odpowiedzialność za kontrolę konstytucyjności

autor: Dawid Sześciło29.12.2015, 10:07; Aktualizacja: 29.12.2015, 11:22
Polski model kontroli konstytucyjności prawa wpisuje się w europejską tradycję prawną, tj. opiera się na szczególnego typu, wyspecjalizowanym sądzie konstytucyjnym

Polski model kontroli konstytucyjności prawa wpisuje się w europejską tradycję prawną, tj. opiera się na szczególnego typu, wyspecjalizowanym sądzie konstytucyjnymźródło: ShutterStock

Trzeba liczyć, że po nieuchronnym demontażu TK ciężar odpowiedzialności za kontrolę konstytucyjności, przynajmniej częściowo, wezmą na siebie sądy powszechne i administracyjne.

Polski model kontroli konstytucyjności prawa wpisuje się w europejską tradycję prawną, tj. opiera się na szczególnego typu, wyspecjalizowanym sądzie konstytucyjnym. Model alternatywny, zwany niekiedy anglosaskim, charakteryzuje się powierzeniem kontroli konstytucyjności sądom powszechnym. Ta podstawowa różnica pociąga za sobą dalsze konsekwencje. W modelu europejskim konstytucyjność ustaw może być badana w sposób samoistny, czyli bez związku z konkretną sprawą. Wzorzec anglosaski wymaga dla uruchomienia kontroli konstytucyjnej konkretnej sprawy zawisłej przed sądem powszechnym. Spór konstytucyjny jest wówczas rozstrzygany niejako przy okazji sporu głównego.

Oba modele prima facie wydają się rozłączne. Teoretycznie trudno sobie wyobrazić współistnienie wielu organów władzy sądowniczej wyposażonych w kompetencje do kontroli konstytucyjności. Na takim stanowisku stoi też od wielu lat Trybunał Konstytucyjny, strzegąc swojego monopolu w tej dziedzinie. Trybunał zakłada, że jeśli sąd powszechny powziął wątpliwości co do konstytucyjności przepisów, na podstawie których orzeka, jedynym właściwym kierunkiem postępowania pozostaje zwrócenie się do TK z pytaniem prawnym.

Takie podejście trybunału ukształtowało się jeszcze przed wejściem w życie obowiązującej konstytucji z 1997 r. i zachowało aktualność w zasadniczym zakresie również pod jej rządami. Przyjęcie konstytucji stało się jednak o tyle istotnym zdarzeniem, że wprowadziła ona w art. 8 zasadę bezpośredniego stosowania ustawy zasadniczej. Wsparło tym sposobem pogląd, że konstytucja może, a nawet powinna stać się podstawą orzekania również w sądach powszechnych.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Inspektor Pracy(2015-12-29 20:12) Zgłoś naruszenie 32

  Gdzie ten Wasz prawy Trybunał był jak PO okradało ludzi zatrudnionych od 15r życia którzy nie mieli wakacji ani ferii z wieku emerytalnego Gdzie on był jak dodatkowo także wstecznie okradano Ich z prawa do emerytur POdmostowych i to po fakcie świadczenia przewidzianego okresu pracy tylko dlatego,ze na dzień wstecznego wejścia Ustawy nie mieli 25 lat pracy w ogóle. Gdzie On był jak okradano tych ludzi dodatkowo z okresów pracy w soboty i swieta nawet z 1000 dni ponadustawoowo przepracowanych!(art 12Ustawy o Emeryturach Podmostowych. Gdzie ten trybunał byl wreszcie jak Tusk mówił do Narodu przez TV."” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Kim Wy jesteście którzy popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazaliście na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Wy jesteście : -nadzorcami POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Wy przeklinają z nienawiścią! Ponoć w ubiegłym roku zmniejszyło się ogólne bezrobocie ale w ubiegłym roku wsród 50latków zwiekszyło sie o aż 8%. czy Oni kiedyś nie byli dziećmi ,że tak bardzo boicie się o swoje dzieci iz nie dadzą rady Ich utrzymać? Sprywatyzujcie Stadiony i zabierzcie tym Sędziom emerytury po 9 latach pracy.

  Odpowiedz
 • Gabi(2015-12-29 22:17) Zgłoś naruszenie 23

  Sędziom TK obniżyć do 1/4 , wysokość otrzymanych wynagrodzeń,( albo po 1500 PLN miesięcznie i 12 godzin obowiązkowej pracy ) i niech się wezmą do pracy, byli cicho jak niszczono Polskę , a Polaków ogłupiano, żaden się wtedy nie odezwał. A teraz jak mają uczciwie pracować, to się nie podoba- co z takim zrobić - jak tupią i chcą aby było tak jak dawniej.

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2015-12-29 17:31) Zgłoś naruszenie 11

  "Dobrze żarło, ale zdechło". Dlaczego? Z tym pytaniem zwróćmy się do pana Kropiwnickiego i arcylobbysty niekonstytucyjnej w 33 i 1/3 % ustawy z zeszłej kadencji pana Rzeplińskiego.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-12-29 23:27) Zgłoś naruszenie 11

  TK " kontrolował " konstytucyjność przez całą III RP . I co ? I szambo .

  Odpowiedz
 • cd(2015-12-29 23:56) Zgłoś naruszenie 11

  Taki jak obecny i na podobnych zasadach Trybunał, który pod pozorem zgodności lub niezgodności z Konstytucją wprowadza swoje prawa których nie ma w Konstytucji. Takie działanie Trybunału jest przestępcze i kryminogenne

  Odpowiedz
 • slemio(2015-12-30 00:45) Zgłoś naruszenie 11

  po co nam ten parch niezgdy , skasowac . Wystarczy SN. Pod wzgledem liczby urzednikow bijemy rekordy..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane