Szef MSWiA oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizujący m.in. ustawę o Policji, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z lipca 2014 r. Trybunał zakwestionował wówczas dotychczasowe zasady pracy operacyjnej oraz dotyczące billingów telefonicznych i uznając przepisy za niekonstytucyjne dał wówczas ustawodawcy 18 miesięcy na przygotowanie i wprowadzenie nowych rozwiązań.

Błaszczak podkreślił, że projekt nowelizacji został przygotowany przez posłów PiS, tak aby służby specjalne i policja mogły pracować po 6 lutego 2016 r. Minister zaznaczył, że w przyszłym roku czekają Polskę ważne wydarzenia, m.in. Światowe Dni Młodzieży czy szczyt NATO, i służby specjalne oraz policja muszą mieć narzędzia do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo.

"Wbrew tezom nieuczciwie stawianym przez niektóre media i opozycję ten projekt ustawy ogranicza możliwości funkcjonowania służb specjalnych, jest to ograniczenie, a nie rozszerzenie kompetencji" - powiedział Błaszczak.

Jako przykład podał czas, w którym możliwe ma być stosowanie środków operacyjnych. W projekcie nowelizacji - zaznaczył - jest on zawężony maksymalnie do 18 miesięcy, a - jak mówił Błaszczak - pod rządami obecnej ustawy ten czas nie jest niczym ograniczony i postępowania takie trwają nawet wiele lat. Dodał, że w projekcie nowelizacji zapisano też, że zawsze za zgodą sądu stosowanie środków operacyjnych może być wydłużane co trzy miesiące.

Ponadto - zaznaczył szef MSWiA - w projekcie został zawarty katalog spraw, które podlegają czynnościom operacyjnym. "To też realizacja orzeczenia TK" - dodał Błaszczak.