statystyki

Przedawnienie roszczeń spółdzielni nie zawsze po trzech latach

autor: Michał Culepa29.12.2015, 17:00
Inwestycja zakończyła się pod koniec 2000 r., a spółdzielnia dokonała ostatecznego rozliczenia w 2001 r.

Inwestycja zakończyła się pod koniec 2000 r., a spółdzielnia dokonała ostatecznego rozliczenia w 2001 r.źródło: ShutterStock

Żądania spółdzielni mieszkaniowej wobec jej członka, np. o zapłatę wkładu budowlanego, nie są roszczeniami z zakresu działalności gospodarczej. A to oznacza, że nie może obowiązywać w stosunku do nich krótszy, 3-letni termin przedawnienia – orzekł Sąd Najwyższy.

Początkiem sprawy była budowa szeregowca, którą stołecznej spółdzielni zleciło małżeństwo S. Umowę podpisano w czerwcu 1997 r., a pierwotny koszt budowy miał wynosić 1500 zł za 1 mkw., ale ostateczne rozliczenie miało być dokonane w ciągu 4 miesięcy od daty odbioru domu. Małżonkowie S. w chwili podpisywania umowy nie byli jeszcze członkami spółdzielni, niedługo później przystąpili jednak do niej, a zapłata za budowę miała być wkładem budowlanym.

Inwestycja zakończyła się pod koniec 2000 r., a spółdzielnia dokonała ostatecznego rozliczenia w 2001 r., ustalając łączny końcowy koszt budowy na prawie 495 tys. zł. Jednak państwo S. wpłacili niewiele ponad 400 tys. zł. Wpłaty pozostałej części odmówili, wskazując, że koszty zostały przez SM zawyżone. Spółdzielnia zaś, zamiast od razu skierować sprawę do sądu, przez kilka lat prowadziła postępowanie wewnątrzspółdzielcze.

Kiedy pozew wreszcie trafił do sądu, ten częściowo podzielił zarzuty pozwanych i stwierdził, że rzeczywisty koszt budowy był niższy o prawie 30 tys. zł. W efekcie zasądził na rzecz spółdzielni 65 tys. zł tytułem uzupełnienia wkładu budowlanego. Jednak apelacja małżonków została uwzględniona w całości. Sąd II instancji zmienił wcześniejsze orzeczenie i oddalił powództwo, przychylając się do zgłoszonego przez pozwanych zarzutu przedawnienia. Sprawa trafiła bowiem do sądu dopiero w czerwcu 2011 r., podczas gdy rozliczenie końcowe inwestycji nastąpiło we wrześniu 2001 r. Tymczasem państwo S. wskazali, że dla tego typu roszczeń powinien obowiązywać nie ogólny, 10-letni termin przedawnienia, ale krótszy, 3-letni (obydwa wynikają z art. 118 k.c.). Skoro bowiem spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na budowie domów i mieszkań, to także w odniesieniu do roszczeń o wkład budowlany powinien obowiązywać termin 3-letni, przewidziany dla roszczeń z działalności gospodarczej. Spółdzielnia złożyła na ten wyrok skargę kasacyjną, którą z kolei Sąd Najwyższy uwzględnił, uchylając wyrok apelacyjny i nakazując ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane