statystyki

SN zadecyduje czy odblokować sądy dla wykonawców

autor: Sławomir Wikariak29.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 29.12.2015, 09:40
Liczba skarg do sądów nieznacznie rośnie

Liczba skarg do sądów nieznacznie rośnieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

SN rozstrzygnie ostatecznie, czy przy rozpoznawaniu skarg na wyroki Krajowej Izby Odwoławczej powinna się liczyć tylko sentencja, czy także uzasadnienie.

W poniedziałek Sąd Najwyższy poinformował o skierowaniu do rozpoznania zagadnienia prawnego w sprawie dotyczącej przetargu na budowę Szpitala Południowego w Warszawie. Choć oznacza to dalsze opóźnienia w bardzo oczekiwanej przez warszawiaków inwestycji, to może rozstrzygnąć wątpliwości prawne, przez które część przedsiębiorców traciła prawo do II instancji. Niektóre sądy nie rozpoznawały bowiem skarg na wyroki Krajowej Izby Odwoławczej, jeśli w ich sentencji padało stwierdzenie o uwzględnieniu odwołania. Nawet gdy de facto tylko jeden zarzut był uwzględniany, a wszystkie pozostałe oddalone.

Podobna sytuacja miała miejsce w wyroku dotyczącym odwołań trzech konsorcjów, które złożyły wnioski o dopuszczenie do przetargu na budowę Szpitala Południowego. W wyroku z 27 lipca 2015 r. (sygn. akt KIO1320/15, 1325/15, 1330/15) KIO jedno odwołanie całkowicie oddaliła. W sprawie dwóch pozostałych sentencji stwierdziła ich uwzględnienie i wskazała, do czego zobowiązuje zamawiającego. Dopiero w uzasadnieniu znalazło się zaś sformułowanie: „w zakresie nieuwzględnionych zarzutów te odwołania podlegają oddaleniu”.

Sądy różnie podchodzą do skarg na takie orzeczenia. Większość rozstrzyga je merytorycznie, zdając sobie sprawę ze specyfiki postępowania przed KIO. Od niedawna część sądów zaczęła jednak patrzeć na problem wyłącznie przez pryzmat kodeksu postępowania cywilnego, którego przepisy nie pozwalają skarżyć uzasadnień wyroków. Z samych zaś sentencji wynika, że sprawy zostały wygrane przez skarżących. A przed sądem drugiej instancji nie można podważać korzystnych dla siebie rozstrzygnięć. Kierując się taką wykładnią, niektóre sądy odrzucają skargi na wyroki KIO, jeśli uwzględniały one choć jeden zarzut.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane