statystyki

Tworzenie prawa: Pułapki tkwią w szczegółach

autor: Marcin Gubała03.01.2016, 18:00
paragrafy

W systemie prawa wciąż utrzymują się jednak upoważnienia, w których organy nielegitymowane konstytucyjnie mają wiążący wpływ na prawodawstwo wykonawcze.źródło: ShutterStock

W systemie prawa wciąż utrzymują się upoważnienia, w których organy nielegitymowane konstytucyjnie mają wiążący wpływ na prawodawstwo wykonawcze.

Przepisy ustawowe dla swojej skuteczności wymagają często uszczegółowienia w przepisach niższego rzędu. W związku z tym duża część norm zawartych w systemie prawa jest rekonstruowana z przepisów zawartych w aktach wykonawczych, a zwłaszcza w aktach powszechnie obowiązujących (rozporządzeniach).


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • piszcie prawo zrozumiale(2016-01-04 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Można mieć wrażenie, że ci którzy piszą te przepisy postanowili za punkt honoru uczynić je niezrozumiałym dla ludzi posługujących się od urodzenia językiem polskim. Czemu przepisy sprzed 30, 40, 50, 70 lat są czytelne i zrozumiałe, a te z ostatnich kilku lat nijak nie można zrozumieć. Przecież prawo jest rodzajem polecenia adresowanego do wszystkich, więc chyba jeżeli chcemy aby było przestrzegane, to powinniśmy je wydawać językiem zrozumiałym dla tych, to których je adresujemy. Wyobraźmy sobie generała, który mówi do żołnierza: "w okolicznościach przewidzianych w regulaminie w artykułach 7, 15, 28 ust. 1 lit. a, w przypadku gdy wróg wykona manewr o którym mowa w zarządzeniu ministra obrony w paragrafie 7 ust 2, 3, 8 i 9 wykonacie niezwłocznie manewr z zachowaniem zasad współżycia wojskowego i ustalonych zwyczajów. Przepisy kodeksu honorowego stosuje się odpowiednio."

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane