statystyki

Prawo w Polsce: Nie można przyjąć, że ustawodawca jest nieracjonalny

autor: Piotr Szymaniak07.01.2016, 06:51; Aktualizacja: 07.01.2016, 10:01
Prof. Lech Paprzycki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną

Prof. Lech Paprzycki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karnąźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prof. Lech Paprzycki: Zajmuję się prawem prawie 50 lat i na tej przestrzeni zmieniło się prawie wszystko. Źle się dzieje, gdy dokonuje się zmian nieprzemyślanych

Przedwojenny kodeks karny, z 1932 r. nowelizowany był do 1967 r. osiem razy. Prawo karne z 1997, materialne i procesowe, do 2014 r. było zmieniane ponad 200 razy. Czy niestabilność prawa da się pogodzić z ideą państwa prawa?

Jeśli niestabilność rozumieć jako coś negatywnego, to oczywiście nie służy to funkcjonowaniu prawa. Zarówno jego stosowaniu, jak i przestrzeganiu. Ale zmiany w prawie są czymś normalnym. Ja zajmuję się prawem prawie 50 lat i na tej przestrzeni zmieniło się prawie wszystko. Gorzej, gdy dokonuje się zmian nieprzemyślanych do końca albo są one podejmowane przez tych, którzy nie mają pełnej orientacji co do ogromnie skomplikowanych zagadnień wiążących się z każdym unormowaniem. Trzeba się na tym znać i zmierzać ku celowi, któremu prawo ma służyć – obywatelowi i tym, którzy je stosują.

Zmiany są czymś naturalnym. Często są jednak punktowe i nie towarzyszy im refleksja na temat systemu prawa. Naprawiając jeden problem, tworzymy kolejny.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Cała Prawda o Prawie(2016-01-07 12:54) Zgłoś naruszenie 50

    PO tym Trybunale Konstytucyjnym okazało się ,że w POlsce już nie ma prawa ! Mozna kraść ,można grabić jeżeli tylko Tusk ma interes aby wybudować dla haratania w gałę kolejne 100 stadionow. Można ukraść emerytury ,pieniądze w Bankach czy zarekwirować majątki. Niewierzycie! WYROK z dnia 29 maja 2012 r. Sygn. akt SK 17/09 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca […] [Z uzasadnienia]: „{…] III. 1.3. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że kontrola konstytucyjności USTAW opiera się na założeniu RACJONALNOŚCI ustawodawcy i DOMNIEMANIA ZGODNOŚCI BADANYCH NORM z KONSTYTUCJĄ. Do kompetencji ustawodawcy należy stanowienie prawa odpowiadającego założonym celom POLITYCZNYM i gospodarczym oraz PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych "

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-01-07 14:22) Zgłoś naruszenie 10

    To prawda , żadnej nieracjonalności u ustawodawcy - kradnie ze wszystkich sił . I osiąga zdumiewające rezultaty .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane