Sejm, władca absolutny Trybunału Konstytucyjnego. Znika przepis pozwalający na usunięcie sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.12.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.12.2015, 08:28
sejm

Prezes TK nie będzie mógł bowiem puli spraw, jakie wpływają do trybunału, rozdzielać – jak robi to obecnie – pomiędzy trzy składy pięcioosobowe (TK składa się z 15 sędziów – art. 194 konstytucji). Po zmianach niemal nad każdą sprawą będzie musiało pochylać się 13 sędziów.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Zniknie przepis pozwalający usunąć z TK osobę, która już po wyborze okazała się niegodna bycia sędzią. A to oznacza, że kompletując skład tego organu, parlament nie będzie musiał brać pod uwagę niewygodnych faktów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • m(2015-12-18 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    W większości przypadków by pracownika”w” bezczeelnie a trybunał by im pewnie w tym pomógł gdyby mógł. Rozkradzione już prawie wszystko i dalej kradną, może referendum bo słychać że coraz mniej instytucji jest potrzebna , poza pazernością i kłotniani o różną władze ludzi z tamtąd nic dobrego się nie dzieje, pod znakiem zapytania stałby również parlament, moze sąd najwyższy i lista jest otwarta , tymczasem na „nizinach większosc pooada w ubóstwo a znacza mniejszosc oplywa w dostatki !

    Odpowiedz
  • ree(2015-12-18 00:34) Zgłoś naruszenie 00

    nie każdy nadaje się na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - PiS zaproponował notariusza na sędziego uważając, że orzeczenie to głos, ale niestety przeciwny głos musi uzasadnić dlaczego jest sprzeciw, i muszą to być argumenty prawne, argumenty polityczne zakazane

    Odpowiedz
  • wojtek(2015-12-17 20:24) Zgłoś naruszenie 20

    A wydawało się że to se ne wrati: Przedstawiciel paranoi wstał, nikogo się nie boi Będzie chyba całkiem szczery gdyż przy sobie ma papiery A na głowie ma czapeczkę w lewej ręce trzyma teczkę A na włosach ma wstążeczkę a na ustach ma piosneczkę: O jedności w społeczeństwie żeby jedność była wszędzie Bo w jedności tylko siła Żeby tylko jedna była Jedna świnia, jedna krowa jedna dupa, jedna głowa "Teraz będzie głosowane!" Siadł i puścił z pyska pianę

    Odpowiedz
  • Bogdan Bankowy(2015-12-17 13:16) Zgłoś naruszenie 123

    ...I TVN ulepił „Im Złotego Cielca Peteru”., i stanął on rozświetlony jupiterami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi On -Peteru ". Darł pysk najmocniej robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. A wszystkie sondaże na zamówienie dup „do góry”.Tylko jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Wiem jedno Krzywonos też wie i proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jet to czym cuchnie ten POsąg.

    Odpowiedz
  • drugi asortyment(2015-12-17 13:02) Zgłoś naruszenie 311

    No cóż..mafia pisowska idzie..oby nie po trupach.......

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-12-17 12:26) Zgłoś naruszenie 94

    Czy Rzepliński stanie przed sądem? Panie Rzepliński jak to było z tym złamaniem konstytucji i przygotowaniami do zamachu stanu ze strony koalicji PO-PSL-TK. ?

    Odpowiedz
  • zdrowyrozsadek(2015-12-17 11:13) Zgłoś naruszenie 127

    ja wiem jedno . Nie moze byc tak , aby PIETNASTU ( 15) paralizowalo 38 000 000 ludzi .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krol(2015-12-17 09:44) Zgłoś naruszenie 23523

    Szanowna Prawico !!!Dostaliście mandat zaufania od wyborców i oczekiwania-róbcie swoje,bo macie nasze poparcie

    Odpowiedz
  • jorry123(2015-12-17 09:33) Zgłoś naruszenie 1811

    Jak taki przepis jeszcze jest, to ja mam pierwszego kandydata na zaszczytne stanowisko "niegodnego sędziego", kwalfikującego się do natychmiastowego złożenia z urzędu, a jest nim niebyle kto, bo sam pan prezez pzeszacownego trybunału....

    Odpowiedz
  • tojadodam(2015-12-17 09:13) Zgłoś naruszenie 1514

    Zdaje sie, że lemingoza coś tam mamrocze o monteskiuszowskim trójpodziale władzy. W sensie realno-funkcjonalnym nie bardzo on istniał w III RP, ale mniejsza z tym, można spojrzeć pod względem prawnym.Przede wszystkim TK, prócz tego że gromadzi sędziów, nie jest żadnym organem władzy sądowniczej.(!) Jest co najwyżej elementem nadkontroli władzy legislacyjnej, w tym wykonawczej, bo legislacja to nie tylko tzw. parlament, ale i rozprządzenia wykonawcze do ustaw, wydawane przez radę ministrów, prezesa rady ministrów, poszczególnych ministrów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • antek(2015-12-17 09:03) Zgłoś naruszenie 287

    Tylko 2 z 77 urzędów i instytucji państwowych mieści się poza Warszawą. W Niemczech jest inaczej. Sześć niemieckich ministerstw federalnych ma swoje główne siedziby w Bonn. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny, nie urzęduje w Berlinie. Jego siedziba znajduje się bowiem nie w stolicy, jak chociażby w przypadku naszego państwa, ale w 300-tysięcznym kurorcie w Badenii, tuż przy granicy z Francją – Karlsruhe. Czy fakt że niemiecki trybunał urzęduje w małym miasteczku jest zagrożeniem dla demokracji? Swego czasu w Gazecie Prawnej byl artykul pt "Urzędy centralne poza stolicą - Warszawa potrzebuje oddechu?" autor: Kazimierz Kleina. Polecam lekturę tego tekstu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • logik(2015-12-17 09:03) Zgłoś naruszenie 2318

    anonimowa informacja o bombach wpłynęła do Ministerstwa Rozwoju, kierowanego przez Mateusza Morawieckiego, była zakończony słowami: „Niech żyje demokracja”. ...POlszewicka czerwona swołocz zaczyna siegać po bandyckie metody, już jednego w Łodzi zabili... Najwyższa pora zrobić porządek ze ścierwem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-12-17 08:33) Zgłoś naruszenie 2714

    - Czy twoim zdaniem Przemyśl jest odpowiednim miejscem dla nowej siedziby TK ? (SONDA NIESPONSOROWANA)

    Odpowiedz
  • ano(2015-12-17 08:32) Zgłoś naruszenie 3017

    Panowie zapomnieli o wyjściowym założeniu, że demokracja to rządy SUWERENA i pewnie stąd ten bełkot

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kji(2015-12-17 08:17) Zgłoś naruszenie 7544

    TK zawsze był polityczny, nie rżnijcie głupa w GP. Należy go w ogóle zlikwidować, stanowi zupełnie zbędne obciążenie dla budżetu (i jeszcze te gigantyczne pensje!). Dodatkowo TK przez działanie Rzeplińskiego z koleżkami jest skompromitowany, blamują się po kolei profesorowie prawa popierając działania Rzeplińskiego. Gdyby środowisko prawniczy chciało utrzymać autorytet to trzech sędziów piszących ustawę powinno się podać do dymisji, ponieważ złamali prawo. Z tego tylko powodu powinien spotkać ich ostracyzm ze strony prawników, a nie obrona. Pozostali sędziowie TK zresztą również powinni honorowo podać się do dymisji, bo nie protestowali przeciwko bezprawiu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz