statystyki

Kidyba o ładzie protokolarnym: Trudna sztuka precedencji

autor: Andrzej Kidyba15.12.2015, 11:08; Aktualizacja: 15.12.2015, 13:23
- Generalnie można stwierdzić, że precedencja najwyższych stanowisk państwowych jest odbiciem pewnego porządku konstytucyjnego  zauważa prawnik

- Generalnie można stwierdzić, że precedencja najwyższych stanowisk państwowych jest odbiciem pewnego porządku konstytucyjnego zauważa prawnikźródło: Materiały Prasowe

Przedstawiciele władz lokalnych często mają niewielkie pojęcie o protokolarnym porządku pierwszeństwa. Każda dziedzina życia wymaga określonego porządku. Uporządkowanie to jest możliwe m.in. dzięki normom prawnym. No ale nie wszystkie sfery życia przepisami da się uregulować.

Niemniej jednak samo prawo często odwołuje się do owego porządku, inaczej mówiąc ładu. Mówimy m.in. o ładzie przestrzennym, ładzie korporacyjnym. Ten ostatni jest tak ważny dla stosunków gospodarczych, a mimo to często zupełnie różnie jest rozumiany. Bo, że możemy mówić o prawidłowym ukształtowaniu relacji między organami spółek, między organami a wspólnikami (akcjonariuszami) czy spółką a jej interesariuszami, to oczywiste. Mniej oczywiste dla wyjaśnienia ładu korporacyjnego jest rozumienie tych relacji. Niektórzy uważają, że interes wspólników należy przedłożyć nad interes spółki, a inni odwrotnie.

Ale dzisiaj nie o tym. Chciałbym zająć się nieco innym ładem, który nazwałbym protokolarnym. Gdy bywamy np. na różnego rodzaju uroczystościach i akademiach, na samym początku jest z reguły powitanie. No i co się wówczas dzieje? Chaos, niezrozumienie istoty zachowania określonego porządku przy usadzaniu na sali, kolejności przywitania, wystąpień itp. Naruszenie zasad odpowiedniego ładu protokolarnego można też traktować jako naruszenie godności urzędu.

Dlatego tak ważna jest precedencja. Termin ten pochodzi od łacińskiego praecedere, tj. poprzedzać. Oznacza on kolejność, w jakiej najwyższe osobistości państwa, województwa, starostwa czy gminy uczestniczą w oficjalnych uroczystościach i ceremoniałach. Precedencja odnosi się również do stosunków międzynarodowych, gdzie również potrzebna jest kolejność rozmieszczenia, powitania czy występowania. Porządek taki powinien być spisany i powinien stanowić normę prawną. Tak jest w wielu krajach, ale nie w Polsce. Może to jest źródłem wspomnianego bałaganu, naruszania zasad, których wielu po prostu nie zna.

Generalnie można stwierdzić, że precedencja najwyższych stanowisk państwowych jest odbiciem pewnego porządku konstytucyjnego. Najpierw jest głowa państwa, czyli prezydent, a następnie istotna jest kolejność zastępstwa głowy państwa, tj. marszałek Sejmu RP, marszałek Senatu, prezes Rady Ministrów.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zeus(2015-12-15 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Autorze szanowny, niechże Pan przeszkoli tych nowych urzędników co to mają zając najwyższe stanowiska w urzędach państwowych, bo oni, wg nowych wymagań, mogą nie mieć pojęcia o niczym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane