statystyki

Kontrola NIK w sprawie przesyłek sądowych: Błędy popełnił i resort, i PGP

autor: Sławomir Wikariak14.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 14.12.2015, 09:04
NIK negatywnie oceniła sposób rozpatrywania reklamacji przez PGP.

NIK negatywnie oceniła sposób rozpatrywania reklamacji przez PGP.źródło: ShutterStock

Wyniki kontroli NIK w sprawie przesyłek sądowych pokazują, że błędy popełnili wszyscy. Zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, Centrum Zakupów dla Sądownictwa, jak i wykonawca – Polska Grupa Pocztowa.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę pierwszy rok realizacji dwuletniej umowy (2014–2015) na doręczanie przesyłek z sądów i prokuratur. Zbiega się to w czasie z rozstrzygnięciem nowego przetargu, który dotyczy kontraktu na lata 2016–2018. W czwartek ogłoszono zwycięstwo Poczty Polskiej z ceną o 182 mln zł niższą od zaoferowanej przez obecnego wykonawcę, Polską Grupę Pocztową.

Choć wyniki kontroli zostaną upublicznione dopiero w najbliższych dniach, DGP dowiedział się, że ocena pierwszego okresu realizacji trwającego wciąż kontraktu jest niekorzystna prawie dla wszystkich zainteresowanych – poza prokuraturą.

– Długotrwałe procedury przetargowe i zbyt późne podpisanie umów sprawiły, że PGP nie była wystarczająco dobrze przygotowana do świadczenia usług pocztowych na rzecz sądów i prokuratur. Spowodowało to wiele problemów w doręczaniu przesyłek, zwłaszcza na początku współpracy. Z upływem czasu jakość usług pocztowych świadczonych przez PGP stopniowo rosła – komentuje Dominika Tarczyńska, rzeczniczka prasowa Najwyższej Izby Kontroli.

Za mało czasu

Zbyt późne ogłoszenie przetargu to główna – według izby – przyczyna późniejszych komplikacji. Winne jest tu Ministerstwo Sprawiedliwości, które zbyt późno przekazało jego organizację Centrum Zakupów dla Sądownictwa. W efekcie umowy zostały podpisane na niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem realizacji usługi. Co ważne – usługi, która dotychczas zawsze była wykonywana przez Pocztę Polską. Biorąc pod uwagę, że był to okres świąteczny, tak naprawdę PGP miała zaledwie kilka dni na przygotowanie się do zadania.

Zarówno MS, jak i CZdS nie zgadzają się jednak z tymi zarzutami.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • autor1(2015-12-14 15:56) Zgłoś naruszenie 31

  To było wiadomo od razu. PgP dowiedziało się ze ma dostarczać przesyłki sadowe na 2 tygodnie przed rozpoczeciem akcji. Uważam, że świetnie sobie poradzili w tak krótkim okresie. Teraz jet tak samo, rozstrzygniecie przetargu miało być we wrzesniu. Mamy połowę grudnia i dopiero teraz coś ustalono....

  Odpowiedz
 • yrek(2015-12-15 11:37) Zgłoś naruszenie 00

  Resort zamówień publicznych oczywiscie ze popelnił bład. Mieli ogłosić przetarg zgodnie z data podana w oficjalnych raportach a nie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem obsługi sądów i prokuratur. Przecież nikt nie trzyma w odwodzie iluś tysięcy pracowników. Każdy miał swoje zadania a tu nagle wyskakują z czymś takim.

  Odpowiedz
 • KarolFD(2015-12-15 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  tak to jest jak zbyt wielu urzędników zajmuje się taka sprawa, nie wiem po co utrzymujemy te armię urzedasów. Sama firma poradziła sobie świetnie w tak krotkim czasie, nawet jeśli pp ciagle rzucała kłody pod nogi

  Odpowiedz
 • paczes(2015-12-14 16:29) Zgłoś naruszenie 01

  W Polsce tak już jest, nikt nie docenia dobrze wykonanej roboty ani postepu. PGP udało się w prowadzić takie rozwiązania jak EPO a poczta cyrtoli sie z tym juz 4 rok i dalej nie zamknęli tematu.

  Odpowiedz
 • teliss(2015-12-15 12:01) Zgłoś naruszenie 01

  szkoda ze pgp nie może teraz domagać się od resortu odszkodowania, ale dobrze ze przynajmniej może domagac się go od poczty, która nielegalnie prowadziła obsługe niektórych placówek mimo braku zezwoleń i rozstrzygnięcia pretargu na rzecz prywatnego operatora

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane