statystyki

Krótki termin na ściągnięcie alimentów

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz11.12.2015, 17:00
pieniądze wyangrodzenie pensja

Aby odzyskać nieściągnięte jeszcze pieniądze, gmina powinna sporządzić nowy wniosek – tym razem do komornika sądowego o wszczęcie nowego postępowania lub przyłączenie się do już prowadzonego przez osobę fizyczną w sprawie wyegzekwowania wypłaconych z funduszu alimentacyjnego świadczeń z tytułu alimentówźródło: ShutterStock

Chodzi o dłużników niepłacących alimentów. Upływa bowiem trzymiesięczny okres, w którym samorządy powinny wystąpić w sprawach skierowanych wcześniej do egzekucji administracyjnej.

Przed 18 września 2015 r. postępowania umożliwiające ściągnięcie należności od alimenciarzy gminy kierowały do organu prowadzącego egzekucję administracyjną (najczęściej naczelnika urzędu skarbowego). A osoby fizyczne kierowały sprawy do komornika.

Gminom, które wypłacały świadczenia z funduszu alimentacyjnego, często nie udawało się odzyskać ani grosza, mimo że w tym samym czasie komornik pomyślnie ściągał zaległe alimenty. Ustawodawca postanowił zmienić taki dualizm. Po 18 września 2015 r. egzekucja administracyjna wypłacanych przez gminy świadczeń z funduszu alimentacyjnego została umorzona. Od tego dnia sprawy są kierowane do komornika. Pozostała jednak do rozwiązania kwestia spraw wszczętych, a niezakończonych.

Aby odzyskać nieściągnięte jeszcze pieniądze, gmina powinna sporządzić nowy wniosek – tym razem do komornika sądowego o wszczęcie nowego postępowania lub przyłączenie się do już prowadzonego przez osobę fizyczną w sprawie wyegzekwowania wypłaconych z funduszu alimentacyjnego świadczeń z tytułu alimentów. Z wnioskiem trzeba koniecznie wystąpić w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym urząd otrzymał od organu prowadzącego egzekucję administracyjną prawomocne postanowienie o jego umorzeniu. Pierwsze postanowienia w tej sprawie zaczęły do gmin wpływać po 18 września 2015 r. Od daty doręczenia rozpoczął się trzymiesięczny okres na sporządzenie wniosku. Dla niektórych termin może więc upłynąć np. 19 grudnia, dla innych 28 grudnia czy nawet w styczniu, w zależności od tego, kiedy do gminy trafiło postanowienie od naczelnika urzędu skarbowego.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane