statystyki

Radlińska: Wyrzucić konstytucję

autor: Ewa Maria Radlińska08.12.2015, 11:39; Aktualizacja: 08.12.2015, 12:17

O konstytucji, jak o miłości, można dyskutować nieskończenie. Podobnie też jak z miłością wielu o konstytucji słyszało, ale tylko nielicznym udało się ją poznać.

Mądrzy ludzie, a takich niestety – jak dowodzi historia społeczeństw – jest mniejszość, mówią o konstytucji jak o kochanej kobiecie: z szacunkiem. Nawet wtedy, gdy widzą jej ułomności. Nawet wtedy, gdy się zestarzała. Nasza konstytucja nie jest jeszcze tak sędziwa jak ustawa zasadnicza Stanów Zjednoczonych, ale też nie jest już podlotkiem. Najwyższy więc czas usunąć jej niedoskonałości, by dostosować ją do wymogów nowych czasów, które nadeszły.

Mądrzy ludzie robić to będą z rozwagą i umiarem. Żeby jej nie zaszkodzić. Żeby jej nie okaleczyć. Ale mamy też – a jakże! – wybitnych znawców konstytucji. Ci „mędrcy” wiedzą najlepiej, że nasza konstytucja jest do niczego. Że trzeba ją uśmiercić, wyrzucić. „Będę walczyć do upadłego, do ostatniej kropli krwi o zmianę konstytucji na proobywatelską” – grzmiał niedawno znakomity ekspert od ustawy zasadniczej; „Polska potrzebuje nowej konstytucji”, „stworzony w 1989 r. system jest antyrozwojowy, został jednak utrwalony przez obecnie obowiązującą konstytucję” – tłumaczył inny specjalista od ratowania narodu. Ale jak lekarze, których obowiązuje tajemnica zawodowa, nie mówią jednak, co według nich dokładnie dolega konstytucji i który to przepis trzeba na gwałt zmienić, tak aby Rzeczpospolita rozkwitła i mlekiem oraz miodem spłynęła.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • EU(2015-12-08 12:12) Zgłoś naruszenie 11

    Do autora: Może Ciebie należałoby wyrzucić co?

    Odpowiedz
  • Rozdziła I, art IV Konstytucji RP i wszystko jasne(2015-12-08 12:14) Zgłoś naruszenie 02

    No cóż, ważne żeby Pani redaktor wiedziala o tym że..Rozdział I, artykuł IV _____________________ 1- Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2-Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. ___________________ Jak wiem, w wolnych wyborach, już naród władzę wybrał, która poprzez swoją większość parlamentarną ja sprawuje - zgodnie z Konstytucją j.w. (IV art).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane