Adwokaci stają się radcami prawnymi. "My potrafimy naszym członkom wiele zaoferować"

autor: Anna Krzyżanowska02.12.2015, 07:48; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:48
umowa prawo prawnik

Od 1 lipca, kiedy weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego i radcy prawni zyskali uprawnienia obrończe, odpadła bowiem ostatnia z różnic, jaka dzieliła obie korporacje.źródło: ShutterStock

23 radców prawnych w ciągu dwóch ostatnich lat postanowiło przejść do stołecznej palestry. Ruch w drugą stronę jest kilkakrotnie większy.

Od listopada 2014 do listopada 2015 r. szeregi Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie wzmocniły się o 74 adwokatów. 24 z nich założyło niebieski żabot między październikiem a listopadem. Jaki jest powód migracji pomiędzy korporacjami? – My potrafimy naszym członkom wiele zaoferować – odpowiada radca prawny Włodzimierz Chróścik, dziekan OIRP w Warszawie.

Zrozumiała tendencja

– Rosnąca liczba adwokatów, którzy w ostatnich miesiącach postanowili wpisać się na listę radców prawnych w Warszawie, nie stanowi dla mnie zaskoczenia – komentuje szef stołecznych radców.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • le(2015-12-02 12:05) Zgłoś naruszenie 411

  Usługi prawne powinny być wolne. Przymusy adwokackie i radcowskie - stanowią naruszenie zasad konstytucyjnych. Wolność wyboru pełnomocnika nie powinna być ograniczana w interesie żadnej grupy zawodowej.

  Odpowiedz
 • ale Radcy nigdy nie Adwokatami....(2015-12-02 07:54) Zgłoś naruszenie 36

  Parszywe postępowanie Adwokatów, którzy nie dopuszczają do swego zamkniętego kręgu innych ale sami zawłaszczają inne profesje prawnicze.

  Odpowiedz
 • Marcin(2015-12-02 18:19) Zgłoś naruszenie 29

  Radca Prawny wciąż jest słabo rozpoznawalnym zawodem , inaczej adwokat każdy wie jakie ma uprawnienia i kim jest.Adwokat to marka sama w sobie.

  Odpowiedz
 • v(2015-12-02 08:58) Zgłoś naruszenie 11

  może lepiej byłoby gdyby nastąpiło połączenie, podjęcie wspólnej walki o jakieś normalne zasady finansowe, stabilizację potrzebną do normalnego i godnego życia (miesięczne pensje, wcześniejsze emerytury, inne, dlaczego nie ?, to powinny być nowe wyzawnia dla samorządów, a nie zagmatwanie się w postępującej „papierologii” zabierającej cenny czas i krótkie życie, o której decydują nieliczne wg własnych kryteriów, a z której jak mówią członkowie za wiele albo nic nie ma), zamiast przedstawianie nieraz wypaczonej rzeczywistości, że chodzi o pieniądze, o te również gdyż są niezbędne do życia, te na co dzień pokazuje i media stale strasząc, ale jakie to już niewielu się orientuje w tym kraju, w zasadzie niestety nieduże, „boom” w kierunku powszechności instytucji typu „pomocy społecznej” w zamian za likwidację np. tzw „klasy średniej” „nadśredniej” ? i podobnych, z tym że milionerów itp. choć w różny sposób przybywa zawsze będzie znacznie mniej, to nie jest rozwiązanie w kraju unijnym, nazywanym przez niektórych „tygrysem Europy”, wszystko niemal zależy od ludzi, bowiem „Ludzie ludziom zgotowali i gotują ten los” !

  Odpowiedz
 • Marcin(2015-12-02 18:13) Zgłoś naruszenie 12

  Nie wiem po co się wpisywać na listę radców prawnych.Wielu ludzi wciąż nie wie jakie uprawnienia ma radca prawny.

  Odpowiedz
 • w(2015-12-02 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  le: to zwolnij miejsce, tam gdzie "pracujesz", powinno być wolne a jest pewnie jedno i jedyne dla ciebie i może do emerytury a chętnych na nie setki może będzie tak jak w najbardziej chyba otwartym zawodzie w Polsce radców prawnych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ((((((((2015-12-02 17:42) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałbyś. Niestety twoje zdanie nikogo nie obchodzi, przykro mi ☺

  Odpowiedz
 • Attorney at Law(2015-12-03 14:29) Zgłoś naruszenie 01

  Zarówno adwokat i radca prawny odstraszają klientów od kancelarii. Klienci w ogóle nie rozpoznają i nie chcą chodzić z obawy o duże koszty. Utożsamiani są adwokaci i radcowie jako oszuści, którzy chcą tylko oszukać. Zresztą faktem jest, że obsługa rynku tych pełnomcników jest dramatycznie niska i stanowi jedynie kilka procent. Pozostaje pytanie po co utrzymywać korporacje prawne??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane