statystyki

Postępowanie karne potrzebuje krytyki, ale merytorycznej

autor: Andrzej Mucha, Marcin Świerk24.11.2015, 10:47; Aktualizacja: 24.11.2015, 11:06
paragrafy

Krytykujący nowe przepisy zwracają uwagę na spadającą liczbę aktów oskarżenia i porównują dane z 2015 r. i z roku poprzedniegoźródło: ShutterStock

Nasza polemika ma charakter konfrontacyjny, bo liczymy, że w końcu zacznie się rzetelna i merytoryczna dyskusja nad procesem karnym i to w gronie osób, które mają pojęcie o praktyce.

Lektura kolejnych wypowiedzi wytrwałych krytyków nowelizacji kodeksu postępowania karnego (przykładowo: „Nowela k.p.k. odbija się czkawką”, DGP z 28 października 2015 r.) skłania nas do polemiki. Podejmujemy ją z pozycji wieloletnich praktyków, z jednej strony sędziego, z drugiej zaś adwokata (a kiedyś prokuratora), a więc osób znających realia każdej ze stron „sporów” dotyczących nowej procedury.

Mamy nadzieję, że nasze opinie pozwolą na choć częściowe uporządkowanie wiedzy, gdyż wiele uwag, często kompletnie nietrafionych, które niedawno zostały poczynione, wskazuje na brak znajomości poruszanej problematyki (najprawdopodobniej w związku z niewielkim doświadczeniem praktycznym, przynajmniej w ostatnim czasie). Mogą też być pokłosiem z założenia negatywnego nastawienia do nowelizacji k.p.k. motywowanego interesem reprezentowanego zawodu prawniczego.

Dostrzegamy niedociągnięcia i pewne błędy noweli (połowa składu autorskiego tejże publikacji zwracała już na nie uwagę na łamach DGP). Mają one jednak charakter – przy minimum dobrej woli i umiejętności analizy tekstu prawnego – przezwyciężalny i można im zaradzić sensownym przemodelowaniem postępowania przygotowawczego. Tym razem pragniemy zwrócić uwagę na inne aspekty „szokującej” czy też „zatrważającej” – jak się twierdzi – rzeczywistości.

Otóż krytykujący nowe przepisy zwracają uwagę na spadającą liczbę aktów oskarżenia i porównują dane z 2015 r. i z roku poprzedniego. W owym spadku widzą zaś porażkę nowelizacji. Niewątpliwie spraw wpłynęło mniej. Pytanie: dlaczego? Odrzucając najprostsze i łatwo weryfikowalne wytłumaczenie (najpewniej też błędne), mianowicie takie, że po prostu nastąpił spadek przestępczości, zmniejszony wpływ hipotetycznie może być spowodowany następującymi przyczynami:

● prokuratorzy nie prowadzą (nadzorują) postępowań,

● prokuratorzy prowadzą (nadzorują) postępowania, jednak ich nie kończą,

● prokuratorzy kończą postępowania, jednak z nieodgadnionych powodów nie sporządzają aktów oskarżenia (umarzając część postępowań),


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Shark(2015-11-24 18:32) Zgłoś naruszenie 01

  To chyba kolega Rybczak napisał i dwóch kumpli podpisało ;)

  Odpowiedz
 • reforma KPK jest do niczego(2015-11-24 11:39) Zgłoś naruszenie 01

  Uważam, że reforma KPK jest tylko i wyłącznie na korzyść prokuratorów, którzy aktualnie mają zdecydowanie mniej pracy. Pytam jak to mozliwe, że Prokuratorzy prowadzą tak mało spraw, albo w ogóle samodzielnie od początku do końca, tylko wysługują się policjantami nawet wtedy, gdy trzeba zrobic zwykły przegląd akt... To jest kuriozum. Sprawcom większych przestępstw w trybie dobrowolnego poddania się karze propnuje się jaskrawo nieskie wyroki, tylko po to, żeby poddali sie karze i żeby prokurator nie musiał chodizć na wokandę i oskarżać... Temu problemowi warto by było się przyjrzeć bliżej.
  Dla mnie szokiem jest, że Policjanci piszą akty oskarżenia. To jest nie poważne, jak po 2 dniowymj szkoleniu Policjant ma byc lepszy od Prokuratora, który uczy się kilka lat swojego fachu... Policjant ma wymyślac tezy dowodowe, któr nie koniecznie muszą się spodobać prokuratorowi, a później są zwroty i do bólu poprawianie aktów oskarżenia. Dlatego jest mayły spływ aktów oskarżenia. Policjant powinien zbierać dowody, a Prokurator je oceniać i pisać AO.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane