statystyki

Wydatki publiczne: Obywatele nie muszą wiedzieć, co zlecają urzędnicy

autor: Patryk Słowik02.12.2015, 08:36; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:16
NSA podkreślił, że zewnętrzne ekspertyzy rzeczywiście służyły realizacji celu publicznego.

NSA podkreślił, że zewnętrzne ekspertyzy rzeczywiście służyły realizacji celu publicznego.źródło: ShutterStock

Obywatele nie muszą wiedzieć, jak wyglądają ekspertyzy zlecane przez urzędników. Opinie specjalistów nie służą bowiem do publicznie prowadzonej debaty, lecz wyłącznie do wydania decyzji przez organ administracji.

Ekspertyzy zewnętrzne obejmujące swym zakresem analizy, poglądy czy wnioski ich twórców stanowiące pewien proces/etap przydatny do przyjęcia przez organ stanowiska w sprawie, nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak brzmi oficjalna teza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2015 r. (sygn. akt I OSK 1681/14). Zdaniem ekspertów świadczy ona o niezrozumieniu przez sąd idei jawności oraz uniemożliwia sprawowanie kontroli obywatelskiej. Tym bardziej że przecież urzędnicy wydatkują nie własne środki, lecz publiczne.

NSA przeciw przedsiębiorcy

– Jestem oburzona. Urzędnicy są dla przedsiębiorców, a nie przedsiębiorcy dla urzędników. A w tym orzeczeniu niestety urząd otrzymał potwierdzenie, że słusznie czynił, utajniając informacje – komentuje wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Dorota Wolicka.

Sprawa, na kanwie której wydano wyrok, przedstawiała się następująco: przedsiębiorca zwrócił się do prezydenta miasta o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej ekspertyz, które w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego z zakresu gospodarki odpadami stanowiły podstawę do ustalenia wartości wskazanego zamówienia.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ale redaktor "wolnej prasy" musi wiedzieć, że(2015-12-02 09:48) Zgłoś naruszenie 70

  ...to pachnie wypaczeniami i przekrętami - tak pokazuje życie. Obywatele nie muszą się tym interesować co zdecydują specjaliści, ale informacje na te tematy powinny do nich poprzez media specjalistyczne płynąc (nie dotyczy to utajnionych dla dobra państwa decyzji). To jest dla dobra wszystkich, by decydentom patrzeć na "ręce". Skąd się ten gość urwał, najpierw nie informuje się społeczeństwa o jednym (błahym znaczeniu) później o drugim (już mnie błahym), a na końcu mamy państwo totalitarne z ubezwłasnowolnionym narodem. Czy o to komuś chodzi?.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-12-02 16:44) Zgłoś naruszenie 30

  .... i ile , od tych zleceń biorą w łapę - też .

  Odpowiedz
 • Do moderatora(2015-12-02 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Czy nie można poprawić edytora tekstu tak jak było poprzednio, obecnie dłuższy tekst się zlewa w jedną "kupę". Wyskakują dziwne znaki . Praktycznie nie mam wpływu na kształt wierszy tak jak kiedyś - zamierzone odstępy między wierszami są zlewane - kiedys tak n ie było, jest gorzej. . U mnie po wciśnięciu "Dodaj komentarz" brak jest potwierdzenia , że coś się w ogóle wydarzyło i wiele komentarzy za pierwszym razem nie jest przyjmowanych. Jeżeli to możliwe , proszę nad tym popracować, chyba, że takie było zamierzenie..

  Odpowiedz
 • kontrola(2015-12-07 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  I teksty ekspertyz, i KWOTY które za nie ZAPŁACONO, powinny być UPUBLICZNIANE i udostepniane na każde życzenie obywatela. Dotycza bowiem i spraw Polaków i PIENIEDZY Polaków, których wydatkowanie powinno być KONTROLOWANE. Bardzo często pod przykrywką ZBEDNYCH pseudo-ekspertyz, wydatkowane są wielkie pieniądze obywateli. Czas z tym skończyć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane