Kamińska dla DGP: Prawo trzyma rządzących w ryzach

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.12.2015, 08:59
Irena Kamińska

Irena Kamińskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kto miałby określać, co to jest to dobro narodu, które stoi ponad prawem? Bo jeżeli miałaby to robić większość rządząca w Sejmie, to ja bardzo się tego boję - mówi w wywiadzie dla DGP Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Od ćwierćwiecza mamy demokrację. Udało się wypracować pewne standardy. Ale w ostatnich wyborach naród dał sygnał, że nie do końca ten dorobek akceptuje. Dlaczego?

To są procesy, które mają miejsce w całej Europie. W czasach zagrożeń, a przecież takie mamy obecnie, ludzie szukają silnego oparcia i mocnej władzy, która da im chociaż złudne poczucie bezpieczeństwa. W przypadku naszego narodu dochodzą też do głosu zaszłości historyczne, takie chociażby jak zabory. Polacy traktowali, i po części nadal traktują, władzę jako coś narzuconego z góry, z czym trzeba walczyć. Dlatego nie mają nawyku szanowania własnego państwa, nie mają szacunku dla prawa czy dla sądów. Nikt ich tego nigdy nie nauczył. Ludzie nie rozumieją więc, po co im np. trójpodział władz. I dlatego nie interesują się sprawami własnej gminy, powiatu czy też państwa.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor Pracy(2015-12-01 10:32) Zgłoś naruszenie 20

  I co POmyleńcy ,przed chwilka Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednia kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r zycia ,pracujących w soboty i święta ponadustawow ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie śmierdzicie złodziejstwem. PO werdykcie TK w sprawie wieku emerytalnego (osoby zatrudnione od 15 r zycia ,pracujące w szkodliw i niebebziecz warun pracy ,w soboty i swięta na blokach energetycznych) --wstyd być Sędzią !

  Odpowiedz
 • do MMK(2015-12-01 09:43) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrwałeś zdanie z kontekstu i to nic strasznego, ale problem polega na tym , że elity prawne będące po stronie PO-PSL przeszły nad tym do porządku dziennego w stosunku do Ustawy PO z czerwca i swoim milczeniem to sankcjonowały.

  Więc wskazuje to na hipokryzje tych ludzi (Twoją również)i oraz polityczne zacietrzewienie jak ktoś inny (PIS) odwraca teraz poprzedni stan. O uchwalaniu ustaw z dnia na dzień bez konsultacji społecznych i bez zgody opozycji popytaj członków PO-PSL - robili to pierwsi.

  Odpowiedz
 • MMK(2015-12-01 09:20) Zgłoś naruszenie 01

  "Ja się tego co p. Kamińska nie obawiam, bo po stronie PIS są również prawi konstytucjonaliści i sędziowie."
  Nic nie stoi na przeszkodzie po raz kolejny wygrać wybory parlamentarne czy prezydenckie i powoływać sędziów TK w większej ilości zgodnie z ich kadencjami, prawda?
  Nie trzeba przepychać wątpliwego prawa nocnie przez sejm/senat i prezydenta bez konsultacji i dyskusji. To dotyczy też 2 sędzów ekstra z ustawy PO.
  Tym bardziej że chyba jeszcze żadna inna z PiSowskich ustaw nie trafiła nawet do TK. ;)

  Odpowiedz
 • Pani Kamińska o czymś nie dopowiedziała.(2015-12-01 08:12) Zgłoś naruszenie 11

  Parafrazując do tytułu, należałoby napisać "tak jak trzymało w ryzach PO-PSL za ich własnej kadencji".. Gdzie ustawy powstawały na kolanie w trybie z dnia na dzień, gdzie nikt nie zwracał w czerwcu uwagi , że ustawa o TK to gniot konstytucyjny PO. Dopiero odwracanie tego gniota ustawowego przez PIS spowodowało okrzyki oburzenie u "wszystkich prawych", a gdzie ONI się od czerwca podziewali - sankcjonowali to zło milcząc , więc boją się teraz, ze zło może do nich wrócić.

  A dziś plują na to co sami kiedyś tworzyli lub pozwalali, by zło tworzone w obliczu prawa się działo. Ja się tego co p. Kamińska nie obawiam, bo po stronie PIS są również prawi konstytucjonaliści i sędziowie. Dodatkowo ta partia przywraca ludziom gorzej sytuowanym (na skutek wybiórczej polityki PO-PSL) wiarę w solidarność i właśnie prawo równe dla wszystkich, o których to normach "salony" ówczesnej władzy zupełnie zapomniały i dziś ich wyznawcy leją krokodyle łzy. Nie słusznie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane