statystyki

Zasiedzenie przed Sądem Najwyższym. Jest korzystniejszy wyrok

autor: Michał Culepa01.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.12.2015, 08:27
dom, nieruchomość

Sprawa wyszła na jaw w 2012 r., kiedy to decyzją wojewody lubelskiego grunt przeszedł w gestię powiatu bielskiegoźródło: ShutterStock

Do okresu zasiedzenia nieruchomości rolnej, której właścicielem jest państwo, należy doliczyć także wcześniejszy okres, gdy właścicielem były jeszcze osoby fizyczne – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, jaki złożyła Danuta N., właścicielka 3-hektarowego gospodarstwa rolnego na Lubelszczyźnie. Pani N. wraz z mężem kupiła gospodarstwo w roku 1977 od ówczesnych właścicieli – małżeństwa O. Umowa sprzedaży była jednak zawarta – jak wiele podobnych umów – jedynie na piśmie, bez zachowania wskazanej w kodeksie cywilnym obowiązkowej formy aktu notarialnego. Danuta N. wraz z mężem objęła gospodarstwo jeszcze w tym samym roku. Jednak po około 10 latach sytuacja własnościowa nieruchomości, faktycznie już należącej do państwa N., radykalnie się zmieniła. Poprzedni właściciele zgłosili zamiar przekazania gruntów do zasobów Skarbu Państwa w zamian za rentę. W efekcie od 1987 r. gospodarstwo, którego posiadaczami byli małżonkowie N., miało już nowego właściciela – Skarb Państwa. Ani Danuta N., ani jej mąż nie zostali o tym powiadomieni.

Sprawa wyszła na jaw w 2012 r., kiedy to decyzją wojewody lubelskiego grunt przeszedł w gestię powiatu bielskiego. Wówczas małżonkowie złożyli do sądu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane