statystyki

Wzrasta liczba przestępstw białych kołnierzyków

autor: Ewa Ivanova24.11.2015, 18:00
Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępców

Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępcówźródło: ShutterStock

O tym, jak zwalczać przestępczość gospodarczą, dyskutowali uczestnicy konferencji naukowej na temat jej wpływu na interesy państw obszaru Schengen.

– W latach 2003–2014 liczba stwierdzanych przestępstw gospodarczych pozostawała na zbliżonym poziomie i oscylowała w granicach 150 tys. rocznie. Rekordowy był jednak rok ubiegły, w którym stwierdzono aż 163 800 przestępstw gospodarczych, z czego prawie połowa to oszustwa – wyliczał prokurator Leszek Stryjewski z Prokuratury Generalnej.

– Ich liczba zwiększyła się niepokojąco. W zeszłym roku doszło do ponad 71 tys. oszustw. To o 9,5 tys. więcej niż rok wcześniej – mówił.

Jak przekonywał prokurator Stryjewski, przestępcy w białych kołnierzykach są dla budżetu państwa większym zagrożeniem niż pospolici. Jak państwo postanowiło walczyć z takimi przestępcami w ramach znowelizowanego kodeksu karnego?

– Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępców. Nie podzielam tych ocen. Do dnia wejścia w życie reformy prawa karnego najczęściej orzekaną karą w stosunku do przestępców gospodarczych była kara pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem – przypominał przedstawiciel PG.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane