statystyki

Przejęcie spółki nie gwarantuje łatwego przejęcia jej nieruchomości

autor: Michał Culepa24.11.2015, 16:00
Sporne nieruchomości są nadal nieruchomościami rolnymi, a obrót nimi podlega ograniczeniom

Sporne nieruchomości są nadal nieruchomościami rolnymi, a obrót nimi podlega ograniczeniomźródło: ShutterStock

Spółka będąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej, po przejęciu jej przez zagraniczny podmiot, musi postarać się o zezwolenie MSW, aby nie utracić praw do gruntów – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki wytoczył minister spraw wewnętrznych przeciwko nabywcom prawie 6 ha gruntów w województwie mazowieckim. Grunty te były do 2010 r. w użytkowaniu wieczystym, które przysługiwało Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym – ówcześnie spółce akcyjnej notowanej na giełdzie warszawskiej. Jednak 5 lat temu WSiP przejęła w całości spółka P. – fundusz inwestycyjny, którego udziały w 100 proc. były własnością firmy z Luksemburga. WSiP zostały wycofane z giełdy i przekształcone w spółkę z o.o., której wszystkie udziały objął fundusz. W efekcie własność udziałów WSiP pośrednio przeszła na firmę zagraniczną (spółkę z Luksemburga, właściciela funduszu P.).

Oznaczało to, że grunty (a konkretnie prawo użytkowania wieczystego do nich) zostały przejęte przez cudzoziemca. Wynika to z art. 1 ust. 2 ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Stanowi on, że cudzoziemcem jest: osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawna mająca siedzibę za granicą, nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych wyżej (osób fizycznych niemających obywatelstwa polskiego lub osób prawnych mających siedzibę za granicą) mająca siedzibę także za granicą i utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych, a także osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej, mająca wprawdzie siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez obcokrajowców lub spółki zagraniczne wymienione wyżej. W myśl ustawy z 1920 r. nabycie przez cudzoziemca nieruchomości wymaga zaś zezwolenia MSW. Tymczasem WSiP po przejęciu przez podmiot zagraniczny nie wystąpił o takie zezwolenie na nabycie nieruchomości po przekształceniach własnościowych. Wydawnictwa zostały więc pozwane przez MSW, które żądało stwierdzenia przez sąd, że do nabycia gruntów nie doszło. Sporne nieruchomości są nadal nieruchomościami rolnymi, a obrót nimi podlega ograniczeniom. Zgodnie z art. 6 ustawy z 1920 r. nabycie nieruchomości rolnej przez cudzoziemca bez zezwolenia MSW, niezależnie od podstawy prawnej tego nabycia, jest nieważne.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane