statystyki

Prywatny detektyw nie wszystko może

autor: Danuta Pawłowska18.11.2015, 17:00
Usługami detektywistycznymi są czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą

Usługami detektywistycznymi są czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcąźródło: ShutterStock

Zostałem oszukany przez wspólnika, podejrzewam go o malwersacje i działanie na moją szkodę. Zastanawiam się, czy wynająć detektywa, nie wiem jednak, na co mogę z jego strony liczyć. Czy wolno mu np. podsłuchać wskazaną osobę – pyta pan Sebastian.

Czynności detektywistyczne może wykonywać tylko ktoś, kto posiada licencję. Wtedy zgodnie z prawem wolno mu pozyskiwać i przechowywać informacje o osobach trzecich bez ich wiedzy, a potem przedstawiać te dane jako dowody przed swoim klientem oraz przed organem procesowym.

Usługami detektywistycznymi są czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą. Ale uwaga! Jest to możliwe tylko w formach i w zakresach, które nie są zastrzeżone dla organów i instytucji państwowych – detektyw nie dysponuje więc takim wachlarzem uprawnień jak np. policja. Ustawa nie przyznaje detektywom prawa do stosowania środków przymusu ani też do używania broni palnej. Detektyw może, jak każdy inny obywatel, wystąpić o pozwolenie na broń, ale nie ma szerszych uprawnień do jej stosowania w związku z wykonywanym zawodem. Detektywi nie mają także uprawnień do legitymowania osób, przeszukiwania pomieszczeń ani kontroli pojazdów, nie mogą stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, szantażu, prowokacji ani przekupstwa. Detektyw nie może zakładać podsłuchu ani śledzić kogokolwiek za pomocą lokalizatora GPS. Zgodę na podsłuch procesowy wydaje sąd na wniosek prokuratora. Natomiast podsłuch operacyjny mogą stosować m.in. takie instytucje jak ABW, CBA, Agencja Wywiadu i Policja.

Prywatnemu detektywowi, który zagalopuje się i przekroczy swoje uprawnienia, czyli wykona czynności ustawowo zastrzeżone dla organów i instytucji państwowych, grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Detektyw Matyszczak 502492132(2015-11-28 00:15) Zgłoś naruszenie 11

    Usługi detektywistyczne - licencja od 2006r - Detektyw zgodnie z ustawa o usługach detektywistycznych mało może - potrzeba zmian.

    Odpowiedz
  • Incognito Detektyw Katowice(2019-08-14 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł ma już blisko 4 lata a prawo zmienia się. Warto skontaktować się z detektywem (licencjonowanym) i dopytać o szczegóły.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane