statystyki

PiS o prokuraturze: Zero tolerancji dla patologii

autor: Ewa Ivanova16.11.2015, 07:59; Aktualizacja: 16.11.2015, 08:51
Dziś prokuratorzy są niezależni. Jeśli szef ingeruje w treść czynności procesowej, musi się pod nią podpisać i wziąć za nią odpowiedzialność

Dziś prokuratorzy są niezależni. Jeśli szef ingeruje w treść czynności procesowej, musi się pod nią podpisać i wziąć za nią odpowiedzialnośćźródło: ShutterStock

Propozycje nowej ustawy o prokuraturze to prawdziwe trzęsienie ziemi. Zniknie wiele rozwiązań wprowadzonych w ramach reformy z 2010 r., kiedy rozdzielono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Zdaniem PiS właśnie przez te zmiany prokuratura stała się „instytucją niesprawną i niezdolną do skutecznej realizacji swoich zadań”. Dowód? Nieudolność w śledztwie smoleńskim czy spektakularna porażka, jaką było przedstawienie dwóch alternatywnych wersji zdarzeń – i to w zakresie sprawstwa – w sprawie zabójstwa generała Papały.

W nowym porządku nie będzie więc miejsca dla instytucji, które wzmacniały niezależność prokuratury i – jak wskazuje PiS – stanowiły namiastkę samorządu, nadając prokuraturze korporacyjny charakter. Samorząd prokuratorski jest bowiem według PiS „nieudaną, merytorycznie nieuzasadnioną i pozbawioną podstaw konstytucyjnych kalką samorządu sędziowskiego”. Nowa ustawa o prokuraturze ma więc znieść Krajową Radę Prokuratury, zgromadzenia prokuratorów i kolegia prokuratur jako organy nieprzystające do instytucji hierarchicznej, wymagającej sprawnego kierowania. Na czele silnie zhierarchizowanej instytucji ma stanąć minister sprawiedliwości pełniący jednocześnie funkcję Prokuratora Generalnego. „Eksperyment rozdzielenia obu funkcji, motywowany partyjną niechęcią do rządów Prawa i Sprawiedliwości, okazał się całkowicie chybiony i wyrządził wielkie szkody” – czytamy w programie PiS.

Dziś prokuratorzy są niezależni. Jeśli szef ingeruje w treść czynności procesowej, musi się pod nią podpisać i wziąć za nią odpowiedzialność. Jednocześnie – co nie jest tajemnicą – istnieje cała paleta możliwości wywierania nacisku na prowadzących śledztwa, łącznie z odbieraniem im spraw (np. pod pretekstem zbytniego obciążenia pracą).

PiS zapowiada utrzymanie samodzielności prokuratorów co do czynności procesowych. Ale nie będzie ona rozumiana tak jak niezawisłość sędziowska. Wykluczone ma być „ręczne sterowanie” czynnościami prokuratora przez zwierzchników. Ale szefowie muszą mieć prawo wglądu w czynności procesowe i możliwość ich korygowania w wyjątkowych sytuacjach – a więc jeżeli wymaga tego „praworządność i interes publiczny”.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Al(2015-11-16 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  W TAKIM RAZIE NIECH PROKURATURA ZAJMIE SIĘ BANKAMI, FIRMAMI WINDYKACYJNYMI np. ULTIMO oraqz SĘDZIAMI KTÓRZY SĄ SKORUMPOWANI. JUŻ NADSZEDŁ CZAS ABY TOTALNIE POZBYĆ SIĘ Z KRAJU TYCH FIRM WINDYKACYJNYCH. TO KPINA Z PRAWA ABY KOMORNIK EGZEKWOWAŁ WĄTPLIWĄ NALEŻNOŚĆ DLA ULTIMO Z LUXEMBURGA. TO PARANOJA !!!.
  MYŚLĘ, ŻE PiS ZROBI Z TYM PORZADEK i OCENI SĘDZIÓW.
  MUSIMY ZEBRAĆ 500 tys. PODPISÓW.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marian Rejewski(2015-11-16 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  A może prokuratorzy zajmą się dłużnikami co to nie płacą swoich zobowiązań, a jak przychodzi do nich komornik lub wierzyciel to jest wielki płacz - jak to tak, że mam teraz płacić co pożyczyłem?

  Takto. Jak się pożycza to się potem oddaje.

  Odpowiedz
 • dsf(2015-11-16 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  Poniżej znajdują się wpisy osób najbardziej zainteresowanych rozwaleniem wymiaru sprawiedliwości :)
  Dłużnika, który nie chce oddać pieniędzy i wierzyciela, który nie może ich odzyskać.

  ...a wszystkiemu winni są oczywiście skorumpowani sędziowie i prokuratorzy. Oj ciemny ten lud...

  Odpowiedz
 • Lajkonik(2015-11-16 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  ,,Gdy na salę sądową polityka wchodzi jednymi drzwiami, to sprawiedliwość wychodzi drugimi drzwiami".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane