statystyki

Egzekucja wierzytelności nie tylko od dłużnika

autor: Michał Koralewski17.11.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:47

OPIS SYTUACJI: Przed dwoma laty JK sp. z o.o. sprzedała firmie Nowak sp. z o.o. towar o znacznej wartości. Jako zabezpieczenie transakcji kupująca ustanowiła na rzecz sprzedawcy hipotekę umowną na należącej do niej nieruchomości gruntowej. Ze względu na wcześniejszą współpracę obu spółek oraz stanowcze stanowisko Nowak sp. z o.o. hipoteką zabezpieczono jedynie połowę należności z tytułu ceny sprzedaży.

Jednak kontrahent nie uregulował należności. Nie pomogły kilkakrotne wezwania do zapłaty. W związku ze zbliżającym się terminem przedawnienia roszczenia zarząd wierzyciela postanowił podjąć kroki zmierzające do wyegzekwowania albo – co najmniej – zabezpieczenia wierzytelności. Niestety, przygotowując się do podjęcia działań prawnych przeciwko spółce Nowak, ustalono, że sprzedała ona należącą do niej nieruchomość współpracującej z nią spółce N-Bis sp. z o.o., a ta kilka dni później sprzedała ją osobie trzeciej. Ustalono także, iż Nowak sp. z o.o. nie ma innego wartościowego majątku oraz od ponad roku nie prowadzi działalności gospodarczej. Finalny nabywca nieruchomości jest zaś osobą najprawdopodobniej w żaden sposób niepowiązaną z żadną ze ww. spółek. Z poczynionych ustaleń wynika także, iż Nowak sp. z o.o. nie ma innych wierzycieli.

Zarząd JK sp. z o.o. zastanawia się teraz, jaki sposób egzekucji przysługującej spółce należności będzie najskuteczniejszy. Początkowo zastanawiano się nad wystąpieniem ze skargą pauliańską wobec finalnego nabywcy nieruchomości. Jednak ponieważ nie ustalono powiązań między nim a dłużnikiem, uznano, że istnieje duże ryzyko niepowodzenia powództwa. Zastanawiano się również nad powództwem odszkodowawczym przeciwko spółce N-Bis sp. z o.o., która od dłuższego czasu współpracuje z Nowak sp. z o.o., a więc uczestnicząc w zbyciu nieruchomości, doprowadziła do powstania szkody po stronie JK sp. z o.o. Niektórzy z członków zarządu woleliby wszakże skorzystać z pewniejszego sposobu w postaci dochodzenia zapłaty z zabezpieczenia hipotecznego. W związku z istnieniem hipoteki zarząd zastanawia się także nad wpływem tego prawa rzeczowego na przedawnienie się wierzytelności.

Ze względu na pojawiające się kontrowersje zarząd JK sp. z o.o. postanowił spotkać się z radcą prawnym obsługującym spółkę.

● Etap I Omówienie problemu

– Witam wszystkich, witam pana mecenasa – rozpoczął Jan Kowalski, prezes JK sp. z o.o. – Jesteśmy tutaj, bo jak już wiemy, nasza wierzytelność względem Nowak sp. z o.o. niebawem się przedawnia. Sprzedaliśmy im towar za kilkaset tysięcy, nie możemy sobie pozwolić, aby spisać to na straty. Co prawda, zabezpieczyliśmy się hipoteką na nieruchomości, ale Nowak sprzedał grunt najpierw spółce byłej żony, a ta odsprzedała to dalej. Czy to nie przekreśla naszych szans na skuteczne domaganie się spłaty hipoteki? – prezes zwrócił się do mecenasa.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane