Skoro próby osobistego kontaktu adwokata z osobą zatrzymaną nie można uznać za nieuzasadnioną, to w takiej sytuacji poniesiony wydatek z tytułu dojazdu pełnomocnika do swojego klienta powinien podlegać uwzględnieniu, jako jeden z elementów odszkodowania.

Pełnomocnik K. G. wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa na jej rzecz kwoty 10 tys. złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia za jej niewątpliwe niesłuszne zatrzymanie.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce przyznał kobiecie 200 zł tytułem odszkodowania i 1 tys. zł zadośćuczynienia, a w pozostałej części wniosek oddalił.

Apelację wniósł pełnomocnik K.G.

Nie mógł bowiem zrozumieć dlaczego pokrycie kosztów dojazdu pełnomocnika wnioskodawczyni -aplikanta adwokackiego M. S. działającego z upoważnienia jej adwokata - do komisariatu policji oddalonego o 90 kilometrów od siedziby kancelarii, nie stanowi podstawy do wypłaty odszkodowania. W jego ocenie jest to wydatek, który przyczynił się do zmniejszenia majątku K.G. Co więcej jest to szkoda, która powstała w bezpośrednim w związku z zatrzymaniem.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że apelacja zasługuje na częściowe uwzględnienie.

W jego ocenie nie ulega wątpliwości, że odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie należy się w wysokości rzeczywiście poniesionej szkody, pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z tym zdarzeniem. Następstwem takiej sytuacji jest na przykład utrata wynagrodzenia za okres pozbawienia wolności, ale również koszty wynikłe z korzystania z adwokata ustanowionego w sprawie.

O ile jednak w przypadku zakończenia procesu głównego uniewinnieniem, kwestię ponoszenia kosztów reguluje art. 632 k.p.k., o tyle w sytuacji wnioskodawczyni, która nie była ani podejrzaną, ani oskarżoną, ani nie występowała jako strona w prowadzonym postępowaniu prokuratorskim, brak jest możliwości zrekompensowania poniesionych kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika w oparciu o ten przepis.

Zdaniem sądu możliwość ich dochodzenia aktualizuje się właśnie w postępowaniu odszkodowawczym. Skoro zaś próby osobistego kontaktu adwokata z osobą zatrzymaną nie można uznać za nieuzasadnioną, to poniesiony w kwocie 100 złotych wydatek z tytułu dojazdu aplikanta adwokackiego z W. do O., powinien podlegać uwzględnieniu jako jeden z elementów zasądzonego odszkodowania.

Dlatego sąd apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok w zakresie wysokości przyznanego odszkodowania za szkodę zgodnie z oczekiwaniami skarżącego.

PS

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sygn. akt II AKa 6/14