statystyki

KRS skarży do TK dwie ważne dla sądownictwa ustawy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.11.2015, 07:07; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:13
Druga ustawa budzi wątpliwości z tego względu, że przyznaje ministrowi sprawiedliwości bardzo szeroki nadzór zewnętrzny nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

Druga ustawa budzi wątpliwości z tego względu, że przyznaje ministrowi sprawiedliwości bardzo szeroki nadzór zewnętrzny nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.źródło: ShutterStock

Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zapadła decyzja o przygotowaniu dwóch wniosków do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości sędziów budzą niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 499 ze zm.) oraz ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1230 ze zm.).

W tej pierwszej członkowie rady chcą, aby trybunał zbadał pod kątem zgodności z konstytucją regulację, zgodnie z którą sędziowie SN po ukończeniu 70. roku życia nie mogą obejmować stanowisk funkcyjnych. Chodzi tutaj o pełnienie funkcji prezesa SN kierującego izbą oraz przewodniczącego wydziału.

Druga ustawa budzi wątpliwości z tego względu, że przyznaje ministrowi sprawiedliwości bardzo szeroki nadzór zewnętrzny nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

– Przepisy pozostawiają ministrowi zupełną dowolność m.in. w wyborze dyrektora szkoły. Opinia rady co do poszczególnych kandydatów na to stanowisko nie jest dla niego wiążąca – wskazuje Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane