statystyki

Uprawnienia członka zarządu z zasady nie przechodzą na spadkobiercę

autor: Małgorzata Raczkowska04.11.2015, 10:07; Aktualizacja: 04.11.2015, 10:12
wizytówka, biznes

Członek zarządu powinien być osobą zaufaną w swoim środowisku.źródło: ShutterStock

Nagle zmarł członek zarządu fundacji, w której działam. Wszystkich nas to zaskoczyło, bo mężczyzna nie miał pięćdziesiątki. Pozostawił spadkobiercę. Czy to prawda, że jeśli on przyjmie spadek, będzie miał jakieś prawa w stosunku do fundacji – zastanawia się pan Artur.

Żeby odpowiedzieć na pytanie pana Artura, należałoby sięgnąć do statutu fundacji. Mogą w nim znajdować się postanowienia gwarantujące spadkobiercom członka zarządu możliwość zajęcia jego miejsca w zarządzie. Jeśli jednak nie zapisano tam szczególnych regulacji w tej sprawie, decydować będą przepisy kodeksu cywilnego. A zgodnie z nim, choć prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców, to nie należą do nich jednak te związane wprost z jego osobą ani te, które na mocy innych regulacji przechodzą na określone osoby, które wcale nie muszą być spadkobiercami. Do tych ostatnich właśnie można zaliczyć funkcję członka zarządu fundacji. By ją pełnić, trzeba mieć przecież odpowiednie kwalifikacje, zapisane na pewno w statucie. W dodatku członek zarządu powinien być osobą zaufaną w swoim środowisku, a to w zasadzie wyklucza możliwość objęcia tej funkcji przez osobę przypadkową.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane