statystyki

Europejski nakaz zapłaty ze specjalną ochroną

autor: Piotr Szymaniak27.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 27.10.2015, 09:31

Jeden z austriackich hoteli domagał się od belgijskiego biura podróży zapłaty faktur na ponad 15 tys. euro. Gdy okazało się to bezskuteczne, firma wniosła do gospodarczego sądu rejonowego w Wiedniu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty.

W czerwcu 2013 r. zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1896/2006 ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz.U. L 399, s. 1) taki nakaz został doręczony belgijskiej firmie.

Ale broniąc się, dłużnik podniósł m.in. zarzut braku właściwości sądów austriackich, powołując się na istnienie klauzuli prorogacyjnej na rzecz sądów belgijskich. Jak twierdził, figuruje ona w ogólnych warunkach spornej umowy. Powołując się na art. 20 ust. 2 rozporządzenia nr 1896/2006, firma podniosła, że brak właściwości sądu stanowi powód dla ponownego zbadania wydania nakazu zapłaty. Zdaniem sądu wydanie europejskiego nakazu zapłaty przez niewłaściwy sąd nie jest jednak okolicznością uzasadniającą ponowne badanie sprawy.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane