statystyki

Tomczak nie odpowie za zniszczenie rzeźby papieża? Sprawa przedawni się w grudniu

autor: Piotr Szymaniak26.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 26.10.2015, 10:19
prawo, sąd

Sprawa wydawała się ewidentna: sprawca od początku był znany, nie brakowało świadków, a sam poseł nie wypierał się swojego czynu, choć interpretował go inaczej niż prokuraturaźródło: ShutterStock

Pod koniec grudnia definitywnie przedawni się sprawa posła LPR, który 15 lat temu uszkodził w warszawskiej Zachęcie kontrowersyjne dzieło.

Chodzi o rzeźbę włoskiego artysty Maurizio Cattelana „La Nona Ora” (Dziewiąta godzina), przedstawiającą postać Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Część katolików uznała ją za obrażającą uczucia religijne. W ramach protestu 21 grudnia 2000 r. ówczesny poseł Ligi Polskich Rodzin Witold Tomczak, w obecności świadków, usunął głaz z figury papieża, co spowodowało uszkodzenia rzeźby.

Sprawa wydawała się ewidentna: sprawca od początku był znany, nie brakowało świadków, a sam poseł nie wypierał się swojego czynu, choć interpretował go inaczej niż prokuratura. Ta zakwalifikowała czyn jako przestępstwo z art. 288 par. 1 kodeksu karnego, czyli uszkodzenie rzeczy. Jednak akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia dopiero po 9 latach – 29 stycznia 2010 r. W tym czasie prokurator, która wszczęła sprawę, zdążyła już przejść w stan spoczynku, podobnie jak jej następczyni, która doprowadziła do wniesienia aktu oskarżenia. Dziś sprawą zajmuje się już trzeci śledczy, ale do wyroku daleko. Dlaczego?

Immunitet i absencja


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane