statystyki

Znaki uprzedzą przed wjazdem na drogę płatną

autor: Piotr Szymaniak15.10.2015, 07:13; Aktualizacja: 15.10.2015, 12:24
droga

Projekt zakłada też rozwiązanie problemów z oznaczeniem dróg, na których pobiera się opłatę elektronicznąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wspólnie z resortem spraw wewnętrznych przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych (Dz.U. z 2002 r. nr 170, poz. 1393 ze zm.). Obecne przepisy nie przewidują bowiem znaków z numerem drogi wojewódzkiej informujących o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 tony. A to oznacza, że nie ma możliwości prawidłowego oznaczenia drogi wojewódzkiej, zgodnie z rzeczywistymi parametrami, w jakich została wybudowana.

Informacja o nośności ma zasadnicze znaczenie dla branży transportowej. Ciężarówki załadowane do swojej maksymalnej wagi mogą poruszać się tylko po drogach o dopuszczalnym nacisku do 11,5 tony. Jazda po drogach o niższych parametrach – do 10 i do 8 ton na oś – wymaga uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego.

Dlatego rozporządzenie wprowadza nowy znak E-15h, który oprócz numeru drogi wojewódzkiej będzie informował o tym, że dopuszczono na niej ruch najcięższych ciężarówek. Projekt przewiduje, że będzie to żółta tabliczka z czarnym numerem drogi oraz białą obwódką. Właśnie sposób obramowania znaku jest tą cechą, po której kierowca ciężarówki ma się zorientować, jaki dopuszczalny tonaż ma droga, po której jedzie. I tak znak E-15e, który również określa drogę wojewódzką, dla oznaczenia dopuszczalnego tonażu do 10 t na oś będzie miał obwódkę z czarnych przerywanych linii na białym tle. Z kolei bardzo podobny żółty znak z numerem drogi, ale z czarną obwódką (E-15b), określać ma drogę wojewódzką o dopuszczalnym nacisku do 8 ton na oś.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane